Uzależnieniom mówimy NIE

W czerwcu 2024 r. w naszej szkole odbyły się spotkania dotyczące uzależnień. Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łęcznej, a prowadziła je p. Elżbieta Jabłońska.

Zbliżają się wakacje, więc młodzież narażona jest na różnego rodzaju sytuacje, często związane z używaniem alkoholu, paleniem papierosów, zażywaniem narkotyków, a także długimi godzinami przed komputerem. Rodzicu! Masz ogromny wpływ na to, jak Twoje dziecko spędza czas wolny.

Nie ma złotych rad, jak całkowicie uchronić dziecko, ale jedno jest pewne – im bliższy mamy kontakt z dzieckiem, tym łatwiej ustrzeżmy je przed uzależnieniami. Szczera rozmowa jest podstawą dobrej relacji z dzieckiem, aby być na bieżąco z jego światem, zainteresowaniami, oczekiwaniami ale również problemami.

Plakat z konkursu „Uzależnieniom mówię NIE”

Zasady rozmowy z nastolatkiem:

 • Nie bać się trudnych tematów
 • Uważnie słuchać
 • Nie próbować udowadniać, że wiemy wszystko najlepiej
 • Okazywać cierpliwość i zrozumienie
 • Pomagać dziecku zbudować jasny system wartości i dawać dobry przykład
 • Stwarzać warunki do luźnej rozmowy w sytuacjach codziennych

Zachowania nastolatka na które warto zwracać uwagę:

 • Zwiększony stres
 • Problemy z nauką i zachowaniem
 • Częste zmiany nastroju
 • Zaniedbywanie wyglądu i stroju
 • Zwiększenie potrzeb finansowych
 • Nawiązywanie „podejrzanych” znajomości i reagowanie rozdrażnieniem na próby pozyskania informacji o tych kontaktach
 • Niechęć do rozmowy, kłamanie, unikanie kontaktu
 • Późne powroty do domu bez wcześniejszego uzgodnienia

Rodzicu! Bądź przygotowany na odrzucenie i rozdrażnienie ze strony dziecka, na zaprzeczenie problemom. Przede wszystkim nie panikuj, ale gdy masz przesłanki, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, rozmawiaj, okazuj wsparcie i szukaj pomocy specjalistów.

Gdzie szukać pomocy?

 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łęcznej – tel. 81 531 55 26, 81 531 55 31
 • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej – tel. 81 531 53 84
 • Ogólnopolska Pomarańczowa Linia (alkohol) – tel. 801 140 068
 • Telefon zaufania – uzależnienia behawioralne (od czynności) – tel. 801 889 880
 • Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia – tel. 800 199 990

Joanna Kłodzińska – pedagog
Karolina Marchlewska – psycholog

Skip to content