Program Wód Polskich

Aktywni Błękitni- szkoła przyjazna wodzie.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wraz z partnerami (policja, straż pożarna, ratownictwo medyczne) zaprosili dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych do uczestnictwa w bezpłatnym programie Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie.

Program jest objęty patronatami: Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

 Głównym celem programu jest przekazywanie wiedzy i budowanie poprawnych nawyków wśród dzieci w zakresie bezpiecznego zachowania nad wodą, troski o zasoby wodne ochrony środowiska naturalnego. Nasza szkoła odpowiedziała na to zaproszenie i przystąpiliśmy do realizacji programu. Podjęliśmy różnorodne przedsięwzięcia związane z wodą.

W ramach programu uczniowie z różnych klas, zarówno młodszych jak i starszych pod opieką nauczycieli i przy zaangażowaniu rodziców przygotowali m.in. elementy dekoracji ściennej- „Podwodny świat” umieszczonej na holu szkoły, wykonali przestrzenne modele wody, przystąpili do konkursu Wód Polskich pt. „Piękno podwodnego świata”. Na holu głównym pojawiła się foto budka z rekinami, która sprawiła wiele radości, szczególnie najmłodszym uczniom.

„Wodne” tematy były również poruszane na lekcjach, uczniowie mogli obejrzeć prezentację mówiącą o znaczeniu wody dla życia na ziemi.

Odbyło się również spotkanie z p. Anną Janczewską- Demucha, ekspertem Wód Polskich, która poprowadziła warsztaty o zasobach wody na świecie.

W Światowym Dniu Wody tj. 22 marca uczniowie i nauczyciele ubrani na niebiesko i biało otrzymali ulotki informacyjne o zagrożeniu suszą i powodziami oraz naklejki z programu Aktywni Błękitni. Powyższe działania wzbogacają naszą wiedzę i świadomość na temat tej drogocennej substancji jaką jest woda. 

W kwietniu program będzie kontynuowany, czeka nas wiele ciekawych zadań.

tekst: Beata Kowalska

Skip to content