Pamiątkowe drzewa w szkolnym ogrodzie

W związku z obchodami 230-tej rocznicy wybuchu Powstania Kościuszkowskiego w naszej szkole zorganizowaliśmy akcję posadzenia dwóch drzew: lipy i sosny.

Dlaczego lipa i sosna?

Wiemy, że Tadeusz Kościuszko bardzo lubił prace ogrodowe. Projektował ogród dla swojego stryja, Jana Nepomucena Kościuszki na Sławinku pod Lublinem. W Sosnowicy stworzył park z romantyczną altaną. Urządził też słynny ogródek skalny w West Point w USA, który istnieje do dziś.

Zgodnie z legendą, właśnie lipę i sosnę mieli zasadzić Ludwika Sosnowska i  Tadeusz Kościuszko. W ten sposób para miała dać wyraz swojej miłości. Ich uczuciu przeciwny był jednak ojciec Ludwiki, który nie zgodził się na ślub.

Młodzi nie zamierzali się jednak rozstawać. Kościuszko postanowił porwać wybrankę, poślubić ją w wiejskim kościółku. Daleko jednak nie odjechali. Szybko zostali pojmani przez ludzi ojca Ludwiki. Panna została wydana za mąż wbrew jej woli. Upokorzony i zrozpaczony Kościuszko wyjechał do Ameryki.

Chcieliśmy uczcić tamte wydarzenia, więc posadziliśmy  drzewa,  które będą wyrazem naszej wdzięczności  i pamięci o Tadeuszu Kościuszce.

Lipa – otrzymała imię Tadeusz, a sosna – Ludwika.

W uroczystości uczestniczyła pani dyrektor Hanna Lipińska – Stopa oraz uczniowie klasy 8c i 6e.

Organizatorki akcji, pani Monika Szukałczy-Jop i pani Ewa Marzec, sfinansowały zakup drzewek.

Skip to content