Przejdź do treści

Współpraca korzystna dla klimatu – rozwój zielonej infrastruktury w Łęcznej i w Kowlu

Szkoła Podstawowa nr 2 realizuje zadania w latach 2025-2026 ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027, Priorytet 1. Środowisko.

Ich celem jest wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich, oraz ograniczanie wszelkich rodzajów zanieczyszczeń.

Dnia 11.04.2025r. po raz kolejny w naszej szkole odbyło się spotkanie ekologiczne, w tym roku  pt. „Ratuj Ziemię i ratuj przyszłość”. W sesji brały udział klasy VI A, B, D oraz VII C, D oraz zaproszeni goście, pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Pani profesor Monika Skowrońska i Pan profesor Przemysław Tkaczyk a także Pan Michał Zieliński z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

 Tegoroczne spotkanie nawiązywało do Dnia Ziemi i jego hasła „Nasza siła, nasza planeta” oraz projektu realizowanego w naszej szkole „Współpraca korzystna dla klimatu-rozwój zielonej infrastruktury w Łęcznej i Kowlu.

uczestnicy prelekcji o ptakach okolic Łęcznej

Podczas sesji uczniowie wysłuchali prelekcji o bioróżnorodności ptaków w naszej okolicy oraz mieli możliwość dowiedzieć się jak gleba wpływa na nasze zdrowie.

doświadczenia geograficzne

Uczestniczyli w badaniach naukowych, prowadząc doświadczenia przygotowane przez pracowników naukowych. Aktywni uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

uczeń wykonujący doświadczenie

Koło Recytatorsko-Teatralne „Mimo-wszystko” zaprezentowało satyryczne widowisko pt. „Coś o zwierzętach, czyli coś o ludziach”, a uczennica Lena Stolat przygotowała i zaprezentowała prezentację na temat odnawialnych źródeł energii w naszym regionie.

Dzień Ziemi, który będziemy obchodzić 22 kwietnia to dzień, który ma  na celu podkreślenie znaczenia naszej planety i ochrony jej ekosystemów. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Uczniowie z klas VI c, b i VII c przygotowując to spotkanie na zakończenie przedstawili w jaki sposób możemy pomóc naszej Ziemi, bo jesteśmy jej częścią i chroniąc ją przed zagładą, gwarantujemy sobie dobre zdrowie, a nawet życie. Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi.

Organizator 
A.Brudzińska

Projekt transgraniczny pn. „Współpraca korzystna dla klimatu – rozwój zielonej infrastruktury w Łęcznej i w Kowlu” – podsumowanie pierwszego kwartału realizacji

Od miesiąca stycznia 2025 do marca 2025 zostały zrealizowane następujące działania: 
wykonano plakaty pt. „Ssaki w naszej okolicy”, „Ptaki w naszej okolicy”, plakaty promujące wiedzę o ścieżce przyrodniczo – dydaktycznej, leporello „Wiosna nad Świnką”, folder „Woda”,

Uczniowie na zajęciach terenowych badają stan zanieczyszczeń powietrza.

przeprowadzono zajęcia doświadczalne dotyczące oceny zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby, w tym ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy,

Uczennica bada stan zanieczyszczeń powietrza wykorzystując maseczkę założoną na rurę włączonego odkurzacza.

prowadzono monitoring powietrza, wody i gleby.

Uczniowie badają właściwości gleby znajdującej się na stoliku, sprawdzali jej odczyn używając sodę oczyszczoną i ocet.

Zorganizowane zostały spotkanie z klimatologiem, hydrologiem, pracownikiem PGKiM w Łęcznej, pracownikiem Poleskiego Parku Narodowego, przedstawicielem Izby Turystycznej ze Starostwa Powiatowego w Łęcznej.

Grupa dzieci w zespole dworsko – pałacowym Podzamcze

Odbyły się zajęcia warsztatowe o formach ochrony przyrody w naszej okolicy, zajęcia warsztatowe „Skarbiec historii – historia zespołu dworsko – parkowego Podzamcze, zajęcia warsztatowe o ekosystemie leśnym nad Świnką, zajęcia warsztatowe „Nasze działania, które mogą zatrzymać zmiany klimatu – przyjaciele klimatu” oraz „Co wiem o klimacie – czy mogę na niego mieć wpływ?, „Gazy cieplarniane – konsekwencje zmian klimatu w przyrodzie”, zajęcia warsztatowe „Zachowanie walorów dziedzictwa przyrodniczego – lasy w naszej okolicy”.

Uczniowie biegną po ścieżce pod górę podczas biegu terenowego, mijają drzewa, które jeszcze nie maja liści.

W czasie zajęć terenowych wykorzystywali skalę porostową do oceny zanieczyszczeń powietrza, badali z czego składa się gleba w naszej okolicy, poznawali historię zielarstwa i zioła rosnące w okolicy szkoły, analizowali zmiany w krajobrazie Łęcznej spowodowane rozwojem miasta i ich wpływ na bioróżnorodność.

dzieci prezentują własnoręcznie wykonane Leporello „Wiosna nad Świnką”

W ramach propagowania aktywnego spędzania czasu uczniowie wzięli udział w marszobiegu terenowym i biegu na orientację, a w kształtowaniu odpowiedzialności za środowisko naturalne wzięli udział w sprzątaniu okolic szkoły oraz terenów zielonych nad rzeką Świnką. Uczniowie klas czwartych wykazywali się swoją wiedzą przyrodniczą podczas Otrzęsin Ekologicznych.

Grupa uśmiechniętych uczniów stoi pod drzewem z workami, w których są zebrane przez nie śmieci.

Zorganizowano konkursy – wiedzy i plastyczne. Uczniowie poznawali kręgowce najbliższej okolicy zarówno te wodne jak i lądowe. Na lekcjach plastyki wykonywali projekty eko – koszulki „Przyjaciele klimatu”, foldery „Nasze działania, które mogą zatrzymać zmiany klimatu“.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.