Uliczne Jasełka 2024 ,,W jasełkach leży!”

Uroczysty przemarsz Orszaku Trzech Króli, który miał miejsce 6. stycznia 2024 roku, w naszym mieście odbył się po raz 12. Ponownie był on wspólną inicjatywą łęczyńskich władz samorządowych, parafii, szkół i przedszkoli. Dzięki zaangażowaniu dyrektorów tych placówek, nauczycieli, wychowawców, uczniów i ich rodziców Uroczystość Trzech Króli przybrała formę barwnego widowiska, które podkreślało istotę i wagę Święta.

Uliczne Jasełka rozpoczęły się o godz. 11.45. na placu Rynek II. Uczestników wydarzenia przywitał gospodarz miejsca Pan Burmistrz Leszek Włodarski. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. im. Tadeusza Kościuszki, wcielili się w role bohaterów przedstawienia i odegrali scenę Zwiastowania. Po czym barwny korowód przy śpiewie kolęd, ruszył w stronę ul. Marszałka Piłsudskiego. Na czele orszaku podążała Gwiazda Betlejemska, Święta Rodzina oraz Trzej Królowie.

Na wzniesieniu przy ul. Stefanii Pawlak rozegrała się scena – Na dworze króla Heroda. Nasi uczniowie po raz kolejny mogli zaprezentować przed szerszą publicznością swoje aktorskie talenty i, „jak wieść gminna niesie”, odegrali je brawurowo.

Po zakończonej scence Aniołki i Straż Orszaku– uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. oraz Szkoły Podstawowej nr 2. W Łęcznej– tradycyjnie rozdawały pierniczki, aby można było wybrać Migdałowego Króla. Tytuł ten zdobył Szymon Borowiec, który dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Małgorzaty Fryt przez najbliższy rok będzie mógł korzystać z basenu.

W tym roku po raz kolejny w czasie przemarszu towarzyszyła nam Straż Orszaku, która przed rozpoczęciem uroczystości rozdawała śpiewniki, korony oraz naklejki. Tę ważną funkcję pełnili wolontariusze naszej szkoły pod opieką Pani Agnieszki Serwy.

Koordynatorem działań organizacyjnych uroczystości była pani Elżbieta Jakubowska, zaś opiekę nad przygotowującymi scenę Na dworze króla Heroda sprawował ks. Jakub Szajner.

Przemarsz zakończył się pokłonem Trzech Króli w kościele św. Barbary, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. Wzięło w niej udział wielu uczestników Orszaku, wiernych z parafii św. Marii Magdaleny i św. Józefa Opiekuna Rodzin.

Organizacja tej uroczystości była nie lada wyzwaniem, dzięki któremu Łęczna dołączyła do 900. miast spektakularnie świętujących pamiątkę wędrówki Trzech Mędrców. Nasza szkoła po raz kolejny udowodniła, że aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym i kultywuje ważne dla niego tradycje.

Elżbieta Jakubowska

Skip to content