W dniu 14.04.2025 odbyło się na małej sali gimnastycznej podsumowanie trwającego ponad trzy miesiące projektu interdyscyplinarnego „Skarbiec rzeki Świnki”, w którym uczestniczyli uczniowie klas 5a, 7a, 7d i 7f pod kierownictwem nauczycieli biologii: pani Doroty Pyszniak i pani Romy Szumiec, nauczyciela fizyki: pani Anny Żołnacz i nauczyciela geografii: pani Agnieszki Lipko. Składało się z dwóch części: naukowej i artystycznej. Wśród zaproszonych gości byli: pani v-ce dyr. Hanna Lipińska-Stopa, pani v-ce dyr. Danuta Szychta-Zagwodzka oraz uczniowie i uczennice klas biorących udział w projekcie.
Przedmiotem badań była rzeka Świnka wraz licznymi skupiskami zadrzewień typu łęgów nadrzecznych oraz dużą liczbą gatunków zwierząt i roślin chronionych. W ramach projektu klasy podjęły szereg różnorodnych działań między innymi: brały udział w warsztatach terenowych dot. poznawania krajobrazu i walorów geograficznych, badaniu fizyko-chemicznych składników wody, oznaczaniu roślin i zwierząt żyjących nad naszą rzeką, w prelekcjach związanych z tematyką projektu, wyjazdach do Poleskiego Parku Narodowego.

Zajęli się wyszukiwaniem ważnych wydarzeń z przeszłości naszego miasta, przeglądali „Sztubackie strofy” wybierając poetyckie utwory opisujące przyrodę Łęcznej, wykonywali makiety rzeki Świnki oraz lapbooki „Za co warto pokochać ……..”. Rezultatem tych działań było przygotowanie wystawy, którą można było oglądać na korytarzu szkolnym. Wszystkie te działania pogłębiły i poszerzyły naszą wiedzę oraz uświadomiły, w jak pięknej i zróżnicowanej pod względem ekologicznym i kulturowym okolicy żyjemy.
Roma Szumiec
Dorota Pyszniak
Anna Żołnacz
Agnieszka Lipko
