„Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy” z wizytą w Polsce

W dniach 13 – 19 maja b.r. gościliśmy w naszej szkole delegacje uczniów wraz z nauczycielami z czterech partnerskich szkół, z Grecji, Włoch, Słowenii i Chorwacji. Była to piąta i jednocześnie ostatnia krótkoterminowa wymiana młodzieży w ramach realizacji projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’.

Poniedziałek, 1. dzień wizyty
Pierwszy dzień mobilności rozpoczęliśmy od uroczystego spotkania gości ze społecznością Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej. Wysłuchaliśmy hymnu Unii Europejskiej ‘Ody do radości’, po którym Pan Dyrektor Artur Radko powitał serdecznie zagranicznych przyjaciół, krótko przedstawił główne założenia projektu i życzył udanego, pełnego wrażeń pobytu w Polsce. Następnie każda ze szkół partnerskich przedstawiła krótki film lub prezentację na temat swojego kraju, regionu lub miasta. Uroczystość uświetniły występy uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalno – taneczne. Kolejnym punktem programu było spotkanie w Urzędzie Miasta z Burmistrzem Łęcznej, Panem Teodorem Kosiarskim, który przedstawił historię naszego miasta i chętnie odpowiadał na pytania gości.
W związku z tym, że głównym celem projektu jest rozwijanie przedsiębiorczości wśród młodzieży oraz poznanie działalności lokalnych przedsiębiorstw, dzięki uprzejmości właściciela Makaroniarni ‘Polmak’ w Ludwinie, mieliśmy możliwość poznania historii rodzinnego biznesu oraz procesu produkcyjnego makaronu.
Ważnym elementem współpracy jest także integracja, czemu służył pobyt grupy Erasmus+ nad jeziorem w Ośrodku ‘Leśna Ryba’ w Jedlance. Uczniowie mile spędzili czas przy ognisku, a także pokonując trudne przeszkody na parku linowym.

Wtorek, 2. dzień mobilności
Kolejny dzień spędziliśmy na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Spotkanie odbyło się w Budynku Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowego Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej, jednym z najnowszych i nowocześnie wyposażonych budynków dydaktyczno-badawczych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Przywitał nas Dziekan Wydziału Agrobioinżynierii, prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk. Następnie Pani Agnieszka Wasilak, pracownik Działu Promocji Uczelni i Wymiany Międzynarodowej przedstawiła działalność Uniwersytetu Przyrodniczego. W dalszej części wysłuchaliśmy wykładu na temat roślin leczniczych w Polsce zaprezentowanego przez Panią mgr inż. Katarzynę Olesińską oraz poznaliśmy uwarunkowania i możliwości handlu ziołami na przykładzie przedsiębiorstwa Herbar Sp. z o.o, które zaprezentował przedstawiciel firmy, Pan Jakub Węcławski. Następnie uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat przedsiębiorczości – jej istocie i znaczeniu w życiu codziennym oraz jej powiązaniach z naukami ekonomicznymi, przygotowanego specjalnie dla naszych uczniów przez Pana dr inż. Grzegorza Wesołowskiego oraz Pana dr inż. Sebastiana Białoskurskiego z Katedry Zarządzania i Marketingu. Na zakończenie wizyty udaliśmy się z wizytą do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Centrum Informacji Naukowej.
Po obiedzie w restauracji na Starym Mieście w Lublinie przenieśliśmy się w nieco bardziej odległe czasy zwiedzając Muzeum Zamojskich w Kozłówce, jedno z najpiękniejszych miejsc na Lubelszczyźnie. Przepięknie odrestaurowane wnętrza z wieloma eksponatami i obrazami na ścianach budziły nasz zachwyt i oczarowanie, a zwiedzanie zakończyliśmy spacerem w równie pięknym, przypałacowym ogrodzie.

Środa, 3. dzień wizyty
Trzeciego dnia krótkoterminowej wymiany uczniów pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy, którą rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście, po czym udaliśmy się do Domu Spotkań z Historią na zajęcia edukacyjne pt. „Przedsiębiorczy Dziadek”, podczas których uczniowie dowiedzieli się, co to znaczy być człowiekiem przedsiębiorczym, kim byli założyciele fabryk, jakiego byli pochodzenia, dlaczego zakładali biznesy w Warszawie. Na wybranych przykładach, np. firmy Wedel, prześledziliśmy historię wybranych warszawskich firm początków XX wieku. Na koniec zajęć uczniowie wcielili się w postać przedsiębiorców i samodzielnie zakładali własny biznes.
W dalszej części udaliśmy się w wędrówkę po świecie pieniądza w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, nowoczesnej placówce edukacyjnej ukazującej dzieje pieniądza oraz jego rolę na tle gospodarczo-społecznej historii świata i Polski. To niezwykłe miejsce to swoisty wehikuł czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Dzięki niemu można stać się świadkiem narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczyć jak powstaje pieniądz, jak działa bankomat i karta kredytowa. To miejsce, w którym większość uczestników wycieczki, choć przez chwilę chciała poczuć się milionerami trzymając w ręku autentyczną sztabkę złota o równowartości dwóch milionów złotych.

Czwartek, 4. dzień mobilności
Kolejnego dnia mobilności udaliśmy się do firmy Lubelski Węgiel „BOGDANKA” S.A, jednego z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce. Obejrzeliśmy m.in. makietę przedstawiającą działalność kopalni oraz obejrzeliśmy film, w którym pokazana była ciężka i trudna praca górników. Nasi zagraniczni goście dowiedzieli się jak wygląda strój galowy górnika i co oznaczają kolory piór przy czapkach. Po wizycie w kopalni węgla kamiennego uczniowie uczestniczyli w warsztatach z kreatywności i komunikacji międzykulturowej, które poprowadziły dla nich Panie Małgorzata Baranowska oraz Maja Sienko z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Współpracując w międzynarodowych zespołach, uczniowie rozwijali swoją wyobraźnię oraz uczyli się bycia aktywnym i otwartym w relacjach z innymi, lepiej rozumieć drugą osobę oraz wyrażać w sposób bardziej komunikatywny własne uczucia, przekonania i intencje.
W godzinach popołudniowych uczniowie z grupy Erasmus+ doskonalili swoje umiejętności biznesowe na kiermaszu produktów powstałych w mini firmach wszystkich szkół partnerskich, który cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród rodziców naszych uczniów. Ostatnim punktem programu tego dnia był udział międzynarodowej grupy w III Szkolnym Koncercie Talentów, podczas którego uczniowie naszej szkoły prezentowali różnorodne uzdolnienia i umiejętności. Niewątpliwie ciekawym akcentem był występ uczennic ze szkoły partnerskiej z Grecji, które zaśpiewały i zatańczyły do tradycyjnej melodii greckiej.

Piątek, 5. dzień wizyty
Ostatni dzień wizyty rozpoczęliśmy od warsztatów teoretyczno – praktycznych z dietetykiem, na których uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania, a następnie przygotowywali zdrowe przekąski, spośród których zdecydowanie najbardziej smakowała wszystkim sałatka owocowa. W dalszej części uczniowie podzieleni na międzynarodowe grupy uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych na temat przedsiębiorczości prowadzonych przez nauczycieli ze szkół partnerskich. Następnie odbyła się ceremonia pożegnalna naszych zagranicznych przyjaciół, podczas której obejrzeliśmy anglojęzyczne przedstawienie ‘Love and Money’ w międzynarodowej obsadzie młodych aktorów ze wszystkich szkół partnerskich. Głównym przesłaniem sztuki było to, że w życiu najważniejsze są przyjaźń i miłość, a nie pieniądze czy pozycja społeczna. W dalszej części uroczystości Pan Dyrektor Artur Radko oraz Pani Wicedyrektor Hanna Lipińska – Stopa wręczyli gościom certyfikaty uczestnictwa, drobne upominki oraz podziękowali za wizytę w naszej szkole. Ostatnim punktem spotkania był poczęstunek tortem z logo projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’.

Małgorzata Fryt

Skip to content