Grupa Erasmus+ w Słowenii

W dniach 11 – 17 marca b.r. uczniowie naszej szkoły Andżelika Wójcik, Amelia Kuchcewicz, Sebastian Jóźwik i Kacper Starzyński wraz z opiekunami, p. dyrektorem Arturem Radko oraz p. Małgorzatą Fryt uczestniczyli w kolejnej krótkoterminowej wymianie grupy uczniów w ramach realizacji projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’. Tym razem gospodarzem spotkania była Szkoła Podstawowa w Dolenjske Toplice w Słowenii.

Poniedziałek, 12 marca
Pierwszy dzień wizyty rozpoczęliśmy od spotkania z przedstawicielami władz gminnych miejscowości Dolenjske Toplice, podczas którego poznaliśmy historię miasteczka oraz jego niewątpliwe walory. Największym z nich jest fakt, iż jest to otoczona przyrodą miejscowość uzdrowiskowa znana z łaźni termalnych założonych w XVII w. Po spotkaniu
z reprezentantami miasta zostaliśmy serdecznie powitani w murach szkoły partnerskiej przez p. dyrektor Maję Bobnar, grono pedagogiczne oraz uczniów. Aby nieco lepiej się poznać i przełamać lody nasi uczniowie uczestniczyli w integracyjnych grach i zabawach. Wśród śmiechu czas mijał niezwykle szybko, jak to zwykle bywa w przyjemnej atmosferze i dobrym towarzystwie. W godzinach popołudniowych odbyła się oficjalna ceremonia powitalna z udziałem nauczycieli, rodziców i uczniów. Dyrektor szkoły, p. Maja Bobnar oraz p. Rosana Dular koordynatorka grupy Erasmus+ ze szkoły słoweńskiej jeszcze raz serdecznie powitały wszystkich gości, po czym wysłuchaliśmy m.in. ‘Ody do radości’ w wykonaniu szkolnego chóru oraz obejrzeliśmy prezentacje i filmy video przygotowane przez każdą szkołę partnerską o swojej szkole lub mieście. Zachęcamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez grupę Erasmus+ z naszej szkoły znajdującego się pod następującym linkiem https://www.youtube.com/watch?v=iHGFExy3gHg
Ostatnim punktem pierwszego dnia wizyty był kiermasz produktów powstałych w szkolnych mini firmach każdej szkoły, na którym uczniowie doskonalili swoje umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród rodziców uczniów, ale także regionalnej stacji telewizyjnej.

Wtorek, 13 marca
W związku z tym, że głównym celem projektu jest rozwijanie przedsiębiorczości wśród młodzieży i poznanie lokalnie działających firm zwiedziliśmy główną siedzibę firmy farmaceutycznej Krka w Novo Mesto, będącej jednym z głównych miejsc zatrudnienia dla lokalnej społeczności i jednocześnie jedną z wiodących generycznych firm farmaceutycznych na świecie. Podczas wizyty poznaliśmy główne kierunki działalności koncernu, którymi są produkcja i sprzedaż leków na receptę, produktów dostępnych bez recepty oraz produktów weterynaryjnych. Kolejnym punktem programu była wizyta w średniej szkole ekonomicznej, w której uczniowie wzięli udział w warsztatach z kreatywności biznesowej. Po zajęciach
w szkole przejechaliśmy do Inkubatora Biznesu Podbreznik, centrum usług doradczych
i mentorskich, które pomaga w rozwijaniu pomysłów na biznes. Tutaj też uczniowie z każdej szkoły partnerskiej sprawdzili swoje umiejętności marketingowe prezentując reklamę, w której mieli zachęcić do zakupu produktu wytwarzanego prze mini firmę działającą w swojej szkole. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę niewątpliwie posiadają nie tylko dar przekonywania, ale także umiejętności aktorskie, gdyż ich wystąpienie zostało nagrodzone szczególnie entuzjastycznymi brawami.

Środa, 14 marca
Kolejny dzień mobilności rozpoczął się od wizyty w Ośrodku Narciarskim Krvavec, jednym z najpiękniej położonych ośrodków narciarskich w Słowenii. 26 km dobrze utrzymanych tras narciarskich, położonych pomiędzy 1450 – 1971 m n.p.m daje znakomite warunki do uprawiania sportów zimowych. Czas spędzony na stoku był świetną integracją całęj międzynarodowej grupy Erasmus+. W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Jaskini Postojna, największej i najczęściej odwiedzanej jaskini w Europie. W asyście doświadczonego przewodnika zwiedziliśmy wielokilometrowe labirynty, przejścia, galerie i komnaty. Wizyta
w jaskini rozpoczęła się od stacji kolejowej, poprzez tunel, bogato zdobioną stalaktytami
i stalagmitami „Gotycką Salę”, a następnie „Salę Balową”, Rosyjski Most, aż do brylantowego przejścia, gdzie znajduje się najsłynniejszy stalagmit zwany Brylant – symbol Jaskini Postojna.

Czwartek, 15 marca
W czwartek poznaliśmy kolejne lokalnie działające przedsiębiorstwa. Pierwszym z nich była rodzinna firma Sercel, zajmująca się produkcją miodu. Właściciel firmy to niezwykle otwarty, przyjacielski i kontaktowy człowiek, który opowiedział o historii swojego biznesu,
a następnie zaprosił na degustację różnych rodzajów miodu. Kolejnym miejscem była lokalnie działająca firma Berryshka, zajmująca się produkcją czekolady. Tutaj mogliśmy z bliska zobaczyć jak wygląda produkcja tych słodkości, a także ich zasmakować.

Piątek, 16 marca
W ostatni dzień mobilności wszystkie szkoły partnerskie prezentowały własne gry biznesowe. Uczniowie naszej szkoły, Kacper Starzyński i Sebastian Wójcik zaprezentowali dwie komputerowe gry biznesowe, za które zdobyli I miejsce w szkolnym konkursie. Po wspólnych rozgrywkach w planszowe i komputerowe gry odbyły się zajęcia sportowe dla uczniów i ewaluacja mobilności.

Czwarta krótkoterminowa wymiana grupy uczniów w raz z opiekunami była niezwykle cennym doświadczeniem. Zaplanowane działania związane były z celami projektu i rozwijały umiejętności uczniów w zakresie szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, wymieniliśmy szereg doświadczeń, a uczniowie podszkoli swój angielski. Jesteśmy pewni, że wspomnienia pozostaną z nami na długo …

Kolejne międzynarodowe spotkanie odbędzie się w naszej szkole w dniach 13 – 19 maja b.r. Z radością oczekujemy naszych gości z Grecji, Słowenii, Włoch i Chorwacji.

Małgorzata Fryt

Skip to content