Grupa Erasmus+ w Grecji

Grupa Erasmus+ w Grecji, ojczyźnie mitycznych bogów
W dniach 15 – 21 października uczennice naszej szkoły: Amelia Stanisławska, Patrycja Wójtowicka, Julia Domańska, Klaudia Głowniak i Amelia Kuchcewicz
wraz z opiekunami p. Małgorzatą Fryt, p. Grażyną Koperczak oraz p. Jarosławem Bałabanem uczestniczyły w trzeciej krótkoterminowej wymianie grupy uczniów, tym razem w Grecji,
w ramach realizacji międzynarodowego projektu Erasmus+ ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’.

Pełna fotorelacja z wyjazdu znajduje sie na stronie projektu.

Grecka szkoła partnerska, Gimnazjum nr 1 w Cholargos znajduje się na przedmieściach Aten, w dzielnicy Cholargos około 20 minut metrem od serca Aten –  Akropolu. Do szkoły uczęszcza 280 uczniów w wieku 14 – 15 lat, a  grono pedagogiczne liczy 35 nauczycieli.
Nasi partnerzy przygotowali dla nas atrakcyjny, ale i bardzo pracowity program mający na celu podniesienie kompetencji uczniów w zakresie przedsiębiorczości, co jest głównym celem naszego projektu.

Poniedziałek 1. dzień mobilności
Dyrektor szkoły partnerskiej, p. Pantos Sotirios, grono pedagogiczne oraz uczniowie bardzo serdecznie powitali nas w murach Gimnazjum nr 1 w Cholargos. W dalszej części odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy film reklamowy produktu powstałego w szkolnej mini firmie w każdej szkole partnerskiej. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali reklamę zdrowych i pysznych ciasteczek, które pieczemy w ramach działalności naszej szkolnej mini firmy oraz we współpracy z Kołem Kulinarnym. W konkursie zwyciężyła szkoła z Grecji, II miejsce zajęła szkoła ze Słowenii, natomiast nasza szkoła zajęła III miejsce. Podczas spotkania uczestnicy projektu wzięli udział w pouczającym wykładzie na temat zagadnień związanych z wpływem reklam na zachowania konsumentów, przygotowanym przez koordynatora z chorwackiej szkoły partnerskiej, p. Gordanę Marsic. Następnie odbyła się wizyta na greckim targowisku i przegląd regionalnych greckich towarów i produktów, na którym mieszały się ze sobą zapachy dojrzałych soczystych pomarańczy, granatów, winogron, świeżych ryb i owoców morza. Kolejnym punktem programu było spotkanie z burmistrzem miasta Cholargos, p. Eliasem Apostolopoulos, który wyraził zadowolenie z realizacji projektu ‘Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy’ oraz w bardzo interesujący sposób przybliżył grupie Erasmus+ historię swojego kraju oraz jego najciekawsze zakątki.

Wtorek 2. dzień wizyty
Drugiego dnia pobytu w Atenach uczestniczyliśmy w wycieczce autokarowej do greckiej firmy ‘Apivita’. Apivita to działająca od 1979r. firma produkująca naturalne, promujące zdrowie i urodę kosmetyki. Jej nazwa pochodzi od łacińskich słów APIS – (pszczoła) i VITA (życie), co oznacza ‘życie pszczoły’. Jej misją jest promowanie greckiej natury opartej na ogromnej różnorodności ziół i unikatowych gatunków roślin oraz wytwarzanie produktów pochodzenia pszczelego. Firma ta jest przykładem biznesu, które,  dzięki ogromnemu zaangażowaniu jej założycieli, z niewielkiej firmy stało się międzynarodowym przedsiębiorstwem, sprzedającym  swoje produkty w 11 krajach na całym świecie, także w Polsce. Zwiedzając firmę, uczniowie poznali cały proces powstawania kosmetyków oraz uczestniczyli w prelekcji na temat ziół i ich właściwości, a także poznali fundamenty prowadzenia pasieki, jako przykładu biznesu czy hobby. Popołudnie spędziliśmy w urokliwym nadmorskim miasteczku Porto Rafti oraz zwiedziliśmy starożytną świątynię Posejdona na południowo-wschodnim wybrzeżu Attyki. Jest to doskonały punkt do obserwacji Morza Egejskiego oraz miejsce magiczne, szczególnie podczas zachodu słońca. Co ciekawe, jest to druga najczęściej fotografowana świątynia w Grecji, zaraz po Partenonie.

Środa 3.dzień pobytu
Trzeci dzień wizyty rozpoczęliśmy od zwiedzania archeologicznego Muzeum Akropolu w Atenach .Wspinaczka na Akropol oraz  przejście przez monumentalne „Wrota Akropolu” – Propyleje do Ganku Kariatyd i symbolu Aten, jednego z najsłynniejszych zabytków architektury na świecie – Partenonu poświęconego Atenie Dziewicy przeniosła nas w mityczny świat bogów, herosów, centaurów –  ich losów i zmagań. Następnie odbyło się spotkanie integrujące międzynarodową grupę oraz zwiedzanie starożytnych rejonów Aten, Thission i Monastiraki.

Czwartek 4. dzień mobilności
Kolejny dzień wizyty rozpoczął się od podróży autokarem do starożytnego teatru w Epidaurus, starożytnej budowli powstałej najprawdopodobniej ok. 330 r. p.n.e. Widownia teatru mieści ponad 12 tysięcy widzów i nadal są tu wystawiane dramaty starożytnych greckich dramaturgów, w tym Sofoklesa, Eurypidesa, Ajschylosa. Teatr cechuje się doskonałą akustyką, wskutek czego szept czy szelest na scenie słychać było nawet w najbardziej oddalonym rzędzie. W 2014 roku teatr, wraz z 14 innymi starożytnymi teatrami greckimi, został wpisany na grecką listę informacyjną UNESCO – listę obiektów, które Grecja zamierza rozpatrzyć do zgłoszenia do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kolejnym punktem programu była wizyta w firmie produkującej oliwę z oliwek, gdzie uczestnicy projektu poznali cały proces powstawania oliwy, dowiedzieli się o jej niezwykłych właściwościach oraz historii i działalności przedsiębiorstwa. Po południu zwiedziliśmy położone na Półwyspie Peloponez nadmorskie miasteczko Nafplio, pierwszą stolicę Grecji. Niesamowite wrażenie zrobiły na nas górujące nad miastem ruiny zamku Palamidi  oraz znajdująca się tuż przy nabrzeżu wysepka z zamkiem Bourtzi.

Piątek 5. dzień wizyty

Rano uczniowie uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego i geografii w szkole partnerskiej. Uczestnicy projektu wzięli także udział w warsztatach, podczas których nauczyli się jak przygotować produkt na sprzedaż oraz jak pracować w szkolnym ogrodzie. Następnie uczniowie doskonalili swoje umiejętności w zakresie przedsiębiorczości na kiermaszu produktów powstałych w mini firmach wszystkich szkól partnerskich, po którym odbyła się degustacja tradycyjnych potraw greckich przygotowanych przez rodziny goszczące. Uczniowie ze szkoły partnerskiej przygotowali krótki program artystyczny, w którym  zaprezentowali  tradycyjne tańce greckie. Ostatnim punktem pobytu we włoskiej szkole było uroczyste pożegnanie, wręczenie certyfikatów, podziękowania, ewaluacja i zakończenie mobilności.
Grecja to  piękny, ciepły, pełen uroku  kraj o bogatej kulturze, w której szumi echo starożytnej potęgi. Gaje oliwne, krystaliczne morze, serdeczni ludzie oraz przepyszna kuchnia pozostaną na długo w naszej pamięci. Spotkania z nauczycielami z krajów partnerskich,  wymiana doświadczeń,  dzielenie się wiedzą to kolejne wspaniałe i pouczające chwile.

Skip to content