Współpraca korzystna dla klimatu – rozwój zielonej infrastruktury w Łęcznej i w Kowlu
Szkoła Podstawowa nr 2 realizuje zadania w latach 2025-2026 ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027, Priorytet 1. Środowisko.
Ich celem jest wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich, oraz ograniczanie wszelkich rodzajów zanieczyszczeń.
Dnia 11.04.2025r. po raz kolejny w naszej szkole odbyło się spotkanie ekologiczne, w tym roku pt. „Ratuj Ziemię i ratuj przyszłość”. W sesji brały udział klasy VI A, B, D oraz VII C, D oraz zaproszeni goście, pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Pani profesor Monika Skowrońska i Pan profesor Przemysław Tkaczyk a także Pan Michał Zieliński z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Tegoroczne spotkanie nawiązywało do Dnia Ziemi i jego hasła „Nasza siła, nasza planeta” oraz projektu realizowanego w naszej szkole „Współpraca korzystna dla klimatu-rozwój zielonej infrastruktury w Łęcznej i Kowlu.
Podczas sesji uczniowie wysłuchali prelekcji o bioróżnorodności ptaków w naszej okolicy oraz mieli możliwość dowiedzieć się jak gleba wpływa na nasze zdrowie.
Uczestniczyli w badaniach naukowych, prowadząc doświadczenia przygotowane przez pracowników naukowych. Aktywni uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
Koło Recytatorsko-Teatralne „Mimo-wszystko” zaprezentowało satyryczne widowisko pt. „Coś o zwierzętach, czyli coś o ludziach”, a uczennica Lena Stolat przygotowała i zaprezentowała prezentację na temat odnawialnych źródeł energii w naszym regionie.
Dzień Ziemi, który będziemy obchodzić 22 kwietnia to dzień, który ma na celu podkreślenie znaczenia naszej planety i ochrony jej ekosystemów. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Uczniowie z klas VI c, b i VII c przygotowując to spotkanie na zakończenie przedstawili w jaki sposób możemy pomóc naszej Ziemi, bo jesteśmy jej częścią i chroniąc ją przed zagładą, gwarantujemy sobie dobre zdrowie, a nawet życie. Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi.
Organizator
A.Brudzińska
Projekt transgraniczny pn. „Współpraca korzystna dla klimatu – rozwój zielonej infrastruktury w Łęcznej i w Kowlu” – podsumowanie pierwszego kwartału realizacji
Od miesiąca stycznia 2025 do marca 2025 zostały zrealizowane następujące działania:
wykonano plakaty pt. „Ssaki w naszej okolicy”, „Ptaki w naszej okolicy”, plakaty promujące wiedzę o ścieżce przyrodniczo – dydaktycznej, leporello „Wiosna nad Świnką”, folder „Woda”,
przeprowadzono zajęcia doświadczalne dotyczące oceny zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby, w tym ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy,
prowadzono monitoring powietrza, wody i gleby.
Zorganizowane zostały spotkanie z klimatologiem, hydrologiem, pracownikiem PGKiM w Łęcznej, pracownikiem Poleskiego Parku Narodowego, przedstawicielem Izby Turystycznej ze Starostwa Powiatowego w Łęcznej.
Odbyły się zajęcia warsztatowe o formach ochrony przyrody w naszej okolicy, zajęcia warsztatowe „Skarbiec historii – historia zespołu dworsko – parkowego Podzamcze, zajęcia warsztatowe o ekosystemie leśnym nad Świnką, zajęcia warsztatowe „Nasze działania, które mogą zatrzymać zmiany klimatu – przyjaciele klimatu” oraz „Co wiem o klimacie – czy mogę na niego mieć wpływ?, „Gazy cieplarniane – konsekwencje zmian klimatu w przyrodzie”, zajęcia warsztatowe „Zachowanie walorów dziedzictwa przyrodniczego – lasy w naszej okolicy”.
W czasie zajęć terenowych wykorzystywali skalę porostową do oceny zanieczyszczeń powietrza, badali z czego składa się gleba w naszej okolicy, poznawali historię zielarstwa i zioła rosnące w okolicy szkoły, analizowali zmiany w krajobrazie Łęcznej spowodowane rozwojem miasta i ich wpływ na bioróżnorodność.
W ramach propagowania aktywnego spędzania czasu uczniowie wzięli udział w marszobiegu terenowym i biegu na orientację, a w kształtowaniu odpowiedzialności za środowisko naturalne wzięli udział w sprzątaniu okolic szkoły oraz terenów zielonych nad rzeką Świnką. Uczniowie klas czwartych wykazywali się swoją wiedzą przyrodniczą podczas Otrzęsin Ekologicznych.
Zorganizowano konkursy – wiedzy i plastyczne. Uczniowie poznawali kręgowce najbliższej okolicy zarówno te wodne jak i lądowe. Na lekcjach plastyki wykonywali projekty eko – koszulki „Przyjaciele klimatu”, foldery „Nasze działania, które mogą zatrzymać zmiany klimatu“.
W miesiącach od kwietnia 2025 do czerwca 2025 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w następujących działaniach:
Zbierali śmieci w ramach akcji Sprzątania Świata, przygotowali plakaty o segregacji odpadów.
Monitorowali stan powietrza wody i gleby. Podczas zajęć terenowych, warsztatowych i spotkań z pracownikiem Izby Turystycznej w Łęcznej, leśnikiem poszerzali wiedzę o bioróżnorodności w naszej okolicy. Wykonywali drzewo z materiałów przyrodniczych w terenie. Poznawali historię własnej miejscowości i jej dziedzictwo przyrodnicze – Zespół zamkowo-parkowy Podzamcze.
Zdobytą wiedzę dzięki zajęciom praktycznym wykorzystywali w konkursach przyrodniczych, przy wykonywaniu plakatów, komiksów, stroików świątecznych, instalacji artystycznych z zasuszonych kwiatów hortensji Przeprowadzali proste doświadczenia dotyczące oceny zmian klimatycznych. Projektowali logo ekologiczne na koszulkach. Wykonywali modele uli, badali potrzeby roślin do wzrostu. Przygotowywali zdrowe wiosenne kanapki.
Propagowali wykorzystanie terenów zielonych do aktywnego wypoczynku podczas marszobiegów terenowych, rajdu rowerowego, spacerów fotograficznych.