Współpraca korzystna dla klimatu – rozwój zielonej infrastruktury w Łęcznej i w Kowlu
Szkoła Podstawowa nr 2 realizuje zadania w latach 2025-2026 ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027, Priorytet 1. Środowisko.
Ich celem jest wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich, oraz ograniczanie wszelkich rodzajów zanieczyszczeń.
Dnia 11.04.2025r. po raz kolejny w naszej szkole odbyło się spotkanie ekologiczne, w tym roku pt. „Ratuj Ziemię i ratuj przyszłość”. W sesji brały udział klasy VI A, B, D oraz VII C, D oraz zaproszeni goście, pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Pani profesor Monika Skowrońska i Pan profesor Przemysław Tkaczyk a także Pan Michał Zieliński z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Tegoroczne spotkanie nawiązywało do Dnia Ziemi i jego hasła „Nasza siła, nasza planeta” oraz projektu realizowanego w naszej szkole „Współpraca korzystna dla klimatu-rozwój zielonej infrastruktury w Łęcznej i Kowlu.
Podczas sesji uczniowie wysłuchali prelekcji o bioróżnorodności ptaków w naszej okolicy oraz mieli możliwość dowiedzieć się jak gleba wpływa na nasze zdrowie.
Uczestniczyli w badaniach naukowych, prowadząc doświadczenia przygotowane przez pracowników naukowych. Aktywni uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
Koło Recytatorsko-Teatralne „Mimo-wszystko” zaprezentowało satyryczne widowisko pt. „Coś o zwierzętach, czyli coś o ludziach”, a uczennica Lena Stolat przygotowała i zaprezentowała prezentację na temat odnawialnych źródeł energii w naszym regionie.
Dzień Ziemi, który będziemy obchodzić 22 kwietnia to dzień, który ma na celu podkreślenie znaczenia naszej planety i ochrony jej ekosystemów. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Uczniowie z klas VI c, b i VII c przygotowując to spotkanie na zakończenie przedstawili w jaki sposób możemy pomóc naszej Ziemi, bo jesteśmy jej częścią i chroniąc ją przed zagładą, gwarantujemy sobie dobre zdrowie, a nawet życie. Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi.
Organizator
A.Brudzińska