Dzień Głośnego Czytania

W roku 2024 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadł na niedzielę 29 września. To święto ma na celu promocję czytelnictwa i zachęcenie zarówno dzieci, jak i dorosłych do wspólnego sięgania po książki. Inicjatywa ta powstała w 2001 roku z ramienia Polskiej Izby Książki, która dostrzegła potrzebę popularyzacji literatury w codziennym życiu. Patronką tego wyjątkowego dnia została wybitna polska pisarka Janina Porazińska, a data obchodów przypada na rocznicę jej urodzin.

małe dzieci siedzą na dywanie przodem do zaproszonych gości, którzy czytają książki

Od dawna wiadomo, iż czytanie na głos ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza w życiu młodego człowieka. Wpływa ono m.in. na rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, rozbudza wyobraźnie, poprawia koncentrację, ćwiczy pamięć, pomaga w budowaniu więzi, wzmacnia poczucie własnej wartości, umila spędzanie wolnego czasu itp.

W naszej szkole świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  30 września w poniedziałek.

Z tej okazji zaproszenie do spotkania z dziećmi przyjęła Pani Monika Mazurkiewicz Dyrektor Miejsko–Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej, Małgorzat Fryt Dyrektor SP nr 2, Danuta Szychta-Zagwodzka wicedyrektor SP nr 2, Oliwia Kręblasz uczennica kl. V, pani Edyta Smyk logopeda SP nr 2. Panie spotkały się z najmłodszymi uczniami naszej szkoły tj. kl. 0-II. Klasy III-V oraz grupy świetlicowe świętowały Dzień Głośnego Czytania  w swoich klasach.

W budynku przy ul. Marszałka Piłsudskiego 12 organizacją akcji czytelniczej zajął się Samorząd Uczniowski pod opieką pani Marii Perzyńskiej-Kusiak- nauczyciela bibliotekarza.

widoczny napis: Dzisiaj czytamy, troje uczniów klas starszych czytający książki

W czasie przerw obiadowych chętni uczniowie z klas VI-VIII czytali książkę Marcina Szczygielskiego „Czarny młyn”.

Wszystkie książki, których fragmenty były czytane w Dniu Głośnego Czytania  zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

nauczyciele bibliotekarze