Dzień kolorowej skarpetki

Pierwszy dzień wiosny i Dzień zespołu Downa- to dwa wydarzenia, jakie obchodziła grupa 0e 21.03.2023r.

Tego dnia uczniowie ubrani na zielono poznawali zwiastuny wiosny, oglądali film edukacyjny „Oznaki wiosny”, a na koniec wykonali wspólnie kolorowankę wieloformatową „Wiosna”.

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest nieprzypadkowa – przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21. Symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa stały się kolorowe skarpetki nie do pary, które są znakiem różnorodności, odmienności, społecznego niedopasowania ? czyli wszystkiego, z czym na co dzień muszą mierzyć się osoby z zespołem Downa. Różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych chorobą. Do obchodów tego dnia dołączyły się dzieci z grupy 0e, które zgodnie z symboliką założyły dwie inne skarpetki. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której dowiedziały się czym jest zespół Downa. Ważnym elementem naszych zajęć było opowiadanie przez dzieci oraz dzielenie się przez nich  swoimi przeżyciami dotyczącymi kontaktu z osobami z zespołem Downa.

Tekst: Ksenia Stec