VI Turniej Mowy Polskiej za nami

26.10.2017 roku w 17 rocznicę powstania biblioteki odbyła się VI odsłona Turnieju Mowy Polskiej pod hasłem „Wydarzenia, o których warto pamiętać”. Jest to cykliczny, autorski konkurs organizowany przez PBP w Łęcznej, w którym udział wziąć mogą wszyscy chętni mieszkańcy naszego powiatu. Cele rywalizacji tradycyjnie, jak co roku, są te same: popularyzacja literatury, historii i walorów turystycznych naszej „małej ojczyzny” oraz propagowanie piękna i poprawności języka polskiego.

Tegoroczna oracja dotyczyła wydarzenia, które miało miejsce w jednej z gmin wchodzących w skład powiatu łęczyńskiego, mającego wpływ na bieg historii lub życie kulturalne, społeczne, gospodarcze.
Gości przywitała Jadwiga Marczewska – dyrektor PBP w Łęcznej i wspólnie z Magdaleną Kosacką prowadziła spotkanie.

Wśród zwycięzców znaleźli się:
Marcel Ulewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej – „Opowieść kierownika szkoły”
Julia Domańska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej – „Sądny listopad”
Sebastian Jóźwik ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej – „Bitwa w Marysinie – luty 1944”

Ponadto jury przyznało 6 wyróżnień, które odebrali:

Klaudia Głowniak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej – „Lato 1883 Marysi Skłodowskiej”
Wiktoria Plechawska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej – „Dzień, gdy osada stała się miastem”

Wszystkich dziesięciu uczestników, reprezentujących naszą szkołę, przygotowali opiekunowie: Małgorzata Zielińska i Grzegorz Jacek Pelica (autor 9 spośród 10 prezentacji)