Kampania 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY

W listopadzie 2023 nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w Kampanii “19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Hasło przewodnie tegorocznej edycji #10sekund miało na celu przypominać jak ważna jest szybka reakcja na wszelkie przejawy agresji i przemocy.

W budynku przy ul. Szkolnej 53 na korytarzu przygotowano ekspozycję promującą życie bez przemocy. W klasach II – IV przeprowadzone zostały zajęcia “Jak sobie radzić z agresją i przemocą”.

16 listopada uczniowie klas I – IV wzięli udział we wspólnym tworzeniu plakatów z antyprzemocowym przesłaniem. Chętni uczniowie dodatkowo wzięli udział w minikonkursie tematycznie nawiązującym do problematyki Kampanii.

Uczniowie oddziałów zerowych wraz z wychowawcami zorganizowali pomarańczowy pochód, który zakończył się udekorowaniem przestrzeni przy budynku szkoły transparentem i serduszkami w kolorze akcji.

W budynku przy ul. Marszałka Piłsudskiego 12 uczniowie podczas godzin wychowawczych oglądali filmy edukacyjne przeciw przemocy i omawiali je z wychowawcami.

Zostały zorganizowane również dwa konkursy. Jeden na hasło przeciw przemocy, w którym uczniowie prezentowali swoje pomysły na specjalnie do tego przygotowanej tablicy. Zwyciężył Jakub Maik z klasy 7a z hasłem “Użyj mocy bez przemocy”. Drugi na najbardziej pomarańczowego ucznia, który będzie miał najwięcej elementów ubioru w kolorze pomarańczowym. Laureatem został Kacper Cyfra z klasy 6e.

Obchodziliśmy również Dzień Tolerancji i Życzliwości. Uczniowie mieli możliwość stworzyć wspólnie Drzewo Pozytywnych Myśli. Nauczycielki współorganizujące przeprowadziły w klasach zajęcia dotyczące tolerancji, życzliwości i bycia dobrym kumplem.

Wszyscy starali się połączyć w tych szczególnych dniach ubierając element stroju w ostrzegawczym kolorze pomarańczowym towarzyszącym akcji. Szkołę przyozdobiły pomarańczowe balony i hasła nawołujące do przeciwdziałania przemocy i zapobiegania jej.

17 listopada przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariusza wzięli udział w zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Grze terenowej. Uczniowie zgodnie z otrzymaną mapą przemieszczali się po mieście i wykonywali zadania wymagające sprawności, sprytu, wiedzy, umiejętności twórczych i współpracy. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny i jedna z nich zdobyła pierwsze miejsce pokonując swoich szkolnych kolegów oraz zespoły z SzP nr 4 i SzP w Zofiówce.

Na zdjęciu znajduje się kolaż ze zdjęć uczniów i pracowników szkoły biorących udział w akcji.