Bezpieczne wakacje

W dniu 13 czerwca odbyło się spotkanie uczniów klas V d – VIII z przedstawicielem Policji w Łęcznej, panią aspirant Izabelą Ziębą dotyczące bezpieczeństwa uczniów podczas letniego odpoczynku. Po raz kolejny pracownicy tej instytucji wspierają naszą szkołę
w działaniach na rzecz bezpiecznego odpoczynku podczas wakacji.

Podczas spotkania młodzież została zapoznana z zasadami bezpiecznego pobytu nad wodą,
w podróży, odpowiedzialnego korzystania z komunikatorów i forów społecznościowych. Uczniowie zostali także uwrażliwieni na niebezpieczeństwa związane z zażywaniem środków odurzających. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie najważniejszych zasad omówionych podczas zajęć.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

– Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.

– Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).

– Chroń się w cieniu w godzinach południowych.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

– Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.

– W czasie jazdy używaj kasku.

– W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.

– Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.

– Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.

– Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.

– Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.

Wakacje w górach:

– Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.

– Pamiętaj, żeby nie wyruszać w góry bez opieki dorosłych. Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.

– Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.

– Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.

Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką:

– Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.

– Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

– Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.

– Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.

– Dbaj o czystość plaży.

– Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

WAŻNE TELEFONY

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 – telefon alarmowy WOPR
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

ŻYCZYMY WSZYSTKIM SZCZĘSLIWEGO POWROTU Z WAKACJI!

Tekst: Agnieszka Pieczyńska

Przedstawiciel Policji i pedagog szkolna wśród grupy uczniów podczas spotkania na sali gimnastycznej
Przedstawiciel Policji i pedagog szkolna prowadzące spotkanie dla uczniów
Grupa uczniów podczas spotkania na sali gimnastyczne z przedstawicielem Policji w Łęcznej