PROJEKT EDUKACYJNY. Obserwacja wzrostu rośliny.

Uczniowie klasy 5c od marca do maja 2022 r. brali udział w projekcie edukacyjnym z biologii. Projekt miał za zadanie pobudzić wyobraźnię uczniów i w ten sposób ułatwić opanowanie trudnych wiadomości dotyczących budowy roślin.

Główne cele projektu:

• rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych,
  • rozwijanie umiejętności dochodzenia do wiedzy drogą obserwacji, doświadczeń, wnioskowania, uogólniania,
  • obserwacja zjawisk i procesów przyrodniczych w bezpośrednim kontakcie z przyrodą,
  • poszerzenie wiadomości na temat wzrostu i rozwoju roślin okrytonasiennych.
  • stwarzanie okazji do współdziałania i współpracy.

Pracując wspólnie w małych grupach, uczniowie założyli hydroponiczną hodowlę groszku cukrowego.

Dzięki dokumentowaniu tego procesu trwającego trzy miesiące (za pomocą zdjęć wykonywanych co jakiś czas) obserwowali kolejne etapy rozwoju rośliny:

1. Pęcznienie.
  2. Wyrastanie korzenia palowego.
  3. Wytworzenie pierwszych liści.
  4. Wzrost korzenia na długość.
  5. Rozwój liści.
  6. Wyrastanie korzeni bocznych i tworzenie się strefy korzeni bocznych.
  7. Wzrost rośliny  i wyrastanie pędów bocznych.
  8. Tworzenie się przekształconych liści w liście czepne.
  9. Tworzenie się kwiatów.
  10. Powstawanie owoców – strąków.
  11. Tworzenie się w strąkach nasion.

Na zakończenie projektu uczniowie wysadzili wyhodowany groszek do ogrodu szkolnego, aby obserwować dalszy wzrost rośliny w warunkach naturalnych.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji jako formy podsumowania projektu edukacyjnego.

Barbara Podoba, Katarzyna Cieżak