XVI Zaduszki Łęczyńskie

Tak nazwaliśmy wspomnienie nauczycieli, wychowawców i duszpasterzy, którzy nieśli kaganek oświaty w Łęcznej i okolicznych miejscowości na obszarze pokrywającym się z dzisiejszym powiatem. Organizuje je od 2007 r. młodzież w kościele św Marii Magdaleny w jeden z listopadowych wieczorów pod kierunkiem nauczycieli: Małgorzaty Zielińskiej i Grzegorza Jacka Pelicy. Ma miejsce wieczorny marsz pamięci pod synagogę i obelisk przy ul. 3 Maja.

W dniu 7 XI b.r. rozpoczęły się one piosenką Kochasz ty dom. Zaśpiewano jeszcze: Miejcie odwagę, O gwiazdeczko, To Ty dałeś wolność nam oraz Wieczną pamięć. Potem uczniowie odczytali imiona i nazwiska 180 nauczycieli, wychowawców i duszpasterzy obrządków greckiego i łacińskiego. Były też poetyckie strofy m.in.: Kazimierza Wierzyńskiego, Mieczysława Nowaka, Jana Pałygi oraz autorskie rozważania o „małych światełkach”, które stają się „Boskim światłem rozświetlającym drogi życia”, próbą odpowiedzi na pytania o sens życia i miłości, wiary i przemijania, wieczności i nadziei. W mroku świątyni rozbłysło misterium świateł pamięci i wdzięczności dla tych, którzy wlewali mądrość i wiarę w serca i umysły m mieszkańców naszej „małej Ojczyzny” od XVI w. Misterium z wędrówką świateł zostało zwieńczone strofami Różańca. Organizatorzy, czyli grupa Mimo Wszystko, są wdzięczni za bardzo liczny udział: mieszkańcom Łęcznej, rodzicom młodzieży organizującej wydarzenie, rodzinom wspominanych oraz pani Dyrektor i Przewodniczącemu Rady Miejskiej; także za wsparcie logistyczne.

Opiekunowie koła Mimo Wszystko

Grzegorz Jacek Pelica, Małgorzata Zielińska

Kolaż zdjęć przedstawia XVI Łęczyńskie Zaduszki wieczorem w dniu 7 listopada 2023 r. w kościele św. Marii Magdaleny uczennice i uczniowie z grupy MIMO WSZYSTKO wraz z opiekunami poprowadzą wspólną modlitwę za zmarłych nauczycieli, wychowawców i duszpasterzy.