Wędrujemy po najbliższej okolicy
W ramach programu edukacji ekologicznej „Człowiek, klimat i środowisko naturalne” , co roku poznajemy walory przyrodnicze i kulturowe naszego regionu. W tym roku członkowie programu i uczniowie kl. VII dnia 15.09.2017r. odwiedzili jedyną w Europie kopalnię kredy piszącej, czyli Chełmskie Podziemia Kredowe.
Tak naprawdę to ta podziemna kopalnia kredy nigdy nie była prawdziwą kopalnią. Dlaczego? Bo już od XIII w. górnikami-amatorami byli niemal wszyscy mieszkańcy Chełma. Zwiedziliśmy trasę turystyczną o długości 2km i spotkaliśmy ducha Bielucha.
Kolejnym etapem naszej wędrówki był Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych znajdujący się w Brzeźnie – w samym środku Chełmskich Torfowisk Węglanowych. Torfowiska węglanowe są unikatowym siedliskiem w Polsce i charakteryzują się niezwykłym bogactwem flory i fauny.
Odwiedziliśmy również majątek dworski w Hniszowie gdzie mogliśmy zobaczyć jeden z najokazalszych w Polsce dębów szypułkowych , dąb Bolko oraz inne drzewa – pomniki przyrody.
Wędrując po Chełmskim Parku Krajobrazowym dotarliśmy do granicy naszego państwa , gdzie podziwialiśmy piękno przyrody wokół rzeki granicznej Bug. Ostatnim etapem była wspólna zabawa przy ognisku.
Zadanie finansowane ze środków WFOŚ i GW w Lublinie i budżetu Gminy Łęczna.
Organizatorzy: A. Brudzińska, E. Madejczyk-Daniluk