Warsztaty „Ty też możesz zostać Skłodowską” na UMCS-ie w Lublinie

W ramach współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uczniowie klas 6a, 6b i 6c uczestniczyli w ciekawych warsztatach chemicznych i zoologicznych w ramach programu Ty też możesz zostać Skłodowską”.

Tradycyjnie i w tym roku wybraliśmy się 15 listopada na warsztaty, które składały się z dwóch modułów. Pierwszym z nich były zajęcia chemiczne, podczas których uczniowie pod kierunkiem mgr Anny Bukowskiej wykonywali balsamy lecznicze z naturalnych składników, które mają szerokie zastosowanie w różnych stanach chorobowych. Samodzielnie wykonane według tajemnej chemicznej receptury balsamy, zabraliśmy ze sobą do domu. W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat naturalnych barwników wykorzystywanych od stuleci na całym świecie, o budowie ludzkiej skóry oraz stanach chorobowych, które jej towarzyszą.

Drugim modułem były warsztaty zoologiczne, które odbyły się w Muzeum Zoologii pod okiem dr. Jacka Chobotowa. Podczas zajęć mogliśmy podziwiać okazy przeróżnych zwierząt od bezkręgowców po ssaki oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o nich. Druga część warsztatów odbyła się w laboratorium, gdzie zazwyczaj mają zajęcia studenci, tym razem uczniowie klas 6 zasiedli przy stanowiskach badawczych, dokonując profesjonalnej sekcji owadów (chrząszczy). Następnie miała miejsce wyprawa na 5 piętro Wydziału Informatyki UMCS, który jest nowoczesnym szklanym budynkiem i tam podziwialiśmy panoramę Lublina.

Roma Szumiec

Grażyna Koperczak

Kolaż zdjęć przedstawiający uczniów klas 6 przed UMCS i podczas warsztatów chemicznych.
Kolaż zdjęć przedstawiający szóstoklasistów podczas warsztatów zoologicznych i chemicznych.