Tydzień Zakazanych Książek

W dniu 28.09.2023 r, uczniowie klasy 7b uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez MiejskoGminną Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.

Głównym celem spotkania była tematyka „zakazanych książek” powiązana z obchodami Tygodnia Zakazanych Książek. Tydzień Zakazanych Książek to wydarzenie, które obchodzone jest corocznie, aby zachować wolność czytania. Podczas spotkania, uczniowie dowiedzieli się o obecnych i historycznych próbach cenzurowania książek w bibliotekach i szkołach. Uczniowie czytali fragmenty cenzurowanych książek i poznali powody wycofywania książek ze szkół i bibliotek. Na zakończenie spotkania, uczestnicy obejrzeli film pt:„Topowa dycha” pokazujący 10 książek, które zostały zakazane na przestrzeni lat, wśród nich dzieło naszego narodowego wieszcza Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.

uczennica 7b w bibliotece podczas spotkania, czyta teksty z "zakazanej książki"
uczniowie 7b po wysłuchaniu przeczytanych fragmentów, podają argumenty, które spowodowały wycofanie książki ze szkoły i biblioteki