Wycieczka klas 6 i 7 do Krakowa i Wieliczki

            Dnia 15 i 16 maja chętni uczniowie z klas: 6b,c,d oraz 7a,b,c uczestniczyli w wycieczce do Krakowa i Wieliczki.

Atrakcją pierwszego dnia wyjazdu było zwiedzanie jednego z najważniejszych zabytków dawnej polskiej stolicy – Wawelu: Katedry Wawelskiej, wieży z Dzwonem Zygmunta oraz krypt z grobami królów, wieszczów oraz bohaterów narodowych. Przed wejściem na Wawel przewodniczka przypomniała średniowieczną legendę o smoku zamieszkującym wawelską jaskinię.

Podczas spaceru po krakowskim Starym Mieście uczniowie podziwiali Rynek Główny, Wieżę Ratuszową z XV w., Kościół św. Wojciecha, Bazylikę św. Franciszka z Asyżu z XIII w. z przepięknymi witrażami Stanisława Wyspiańskiego, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszego polskiego uniwersytetu, gdzie kształcił się m.in. Jan Kochanowski i Mikołaj Kopernik. Wysłuchali również hejnału z Wieży Mariackiej. Następnie udali się do Kopalni Soli „Wieliczka”, która jest jedną z najstarszych na świecie kopalń soli kamiennej wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uczniowie poznali stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli, podziwiali jeziora solankowe, podziemne komory, Kaplicę św. Kingi oraz dawne narzędzia i maszyny górnicze. Ostatnią atrakcją tego dnia była dyskoteka.

Drugi dzień wyjazdu obejmował kilkugodzinną wizytę w największym Parku Rozrywki w Polsce – w Energylandii, gdzie uczestnicy wycieczki korzystali z takich atrakcji jak: kolejki górskie, karuzele, itp.

Wycieczka była okazją do poznania najważniejszych zabytków polskich, spędzenia czasu w sposób atrakcyjny i aktywny oraz do integracji z uczniami z innych klas.