Warsztaty „Ty też możesz zostać Skłodowską” na UMCS-ie w Lublinie

W ramach współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uczniowie klas 7a, 7c oraz 8a i 8d naszej szkoły uczestniczyli po raz kolejny w ciekawych warsztatach chemicznych i zoologicznych w ramach programu Ty też możesz zostać Skłodowską”.

Tradycyjnie i w tym roku wybraliśmy się 13 października na warsztaty, które składały się z dwóch modułów. Pierwszym z nich były warsztaty chemiczne, na których uczniowie pod kierunkiem mgr Anny Bukowskiej wykonywali doświadczenie mające na celu powstanie sztucznych, superlepkich, kolorowych cieczy – popularnych slime. Samodzielnie wykonane według tajemnej chemicznej receptury slime, zabraliśmy ze sobą do domu. W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat rodzajów polimerów, ich budowy, występowania oraz wykorzystania w otaczającym nas świecie.

Drugim modułem były warsztaty zoologiczne, które odbyły się w Muzeum Zoologii pod okiem dr. Jacka Chobotowa mogliśmy podziwiać okazy przeróżnych zwierząt od bezkręgowców po ssaki oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o nich. Jednym z przykładów niech będzie zamieszczona poniżej na zdjęciach najbardziej niebezpieczna ryba na świecie: rozdymka tygrysia (fugu – trucizna tej ryby działa tysiąc razy silniej niż cyjanek). Następnie miała miejsce wyprawa na 15 piętro Rektoratu UMCS, gdzie zwiedzaliśmy Salę Rektorską oraz podziwialiśmy panoramę Lublina z lotu pustułki.

Roma Szumiec