XVIII Lubelski Festiwal Nauki

Rok rocznie od 18 lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w wydarzeniu naukowym regionu- Lubelski Festiwal Nauki. Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się pod hasłem „Ogrody nauki”.  Pojęcie ogrodu wpisane jest trwale w dzieje nauki, a także tradycji literackiej i artystycznej. Stanowi ważną inspirację tematyczną, wprowadza do przestrzeni kulturowej istotne problemy poznawcze, estetyczne i aksjologiczne. 15.09.2022r. uczniowie z klasy VIII A i VIII D uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez lubelskie uczelnie: UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny. Zajęcia odbywały się w formie doświadczeń, pokazów, wykładu, laboratorium i warsztatu. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego i jak chorują drzewa, poznali świat chrząszczy, drobnoustrojów i ich rolę w życiu człowieka i środowiska. Dowiedzieli się dlaczego owoce są tak cenne dla naszego zdrowia, jaką rolę pełni woda w glebie i jak może przyczynić się do zmian klimatycznych na Ziemi. Przygotowywali kosmetyki, preparaty i obserwowali je pod mikroskopem. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i warto je kontynuować w przyszłym roku szkolnym.


Organizatorzy A. Brudzińska, E. Madejczyk-Daniluk

W pomieszczeniu obok okna, ustawiono brązowe biurko na którym stoją preparaty, w szklanym opakowaniu, papierowe tulejki. Przy biurku po jednej stronie stoją dwie dorosłe osoby w białych fartuchach, zaś po drugiej trzy dziewczynki ubrane w ciemne bluzy. jedna z nich wykonuje doświadczenie z preparatem.
Fragment pomieszczenia ze stolikami, na których stoją mikroskopy, Przy stolikach , blat koloru jasno brązowy siedzą uczennice w różnokolorowych strojach, jedna z nich ma okulary. Obok stoi osoba dorosła ubrana w kolorową bluzkę i pomaga uczennicom w pracy.
Sala wykładowa ze stolikami w kolorze jasno brązowy, w dali widać ekrany na których wyświetlono kolorowe obrazy przedstawiające tkanki miękkie owoców banana i śliwki. Przy stolikach siedzą uczniowie zarówno chłopcy jak i dziewczynki, w różnokolorowych strojach. Na stoliku znajdują się mikroskopy, koszyczki i płynami w korowych butelkach.
Sala wykładowa , w oddali widać ekran na którym jest kolorowy świat drzew. Przy białych stolikach siedzą uczniowie w różnokolorowych strojach, z boku , przy oknie stoi mężczyzna w kolorowej koszuli. Na stolikach stoją czerwone wiaderka i różne kolorowe materiały do pracy na zajęciach.
Uczeń ubrany w czarną bluzę siedzi przy biurku i trzyma na dłoni preparat chrząszcza. W oddali widać innych uczniów siedzących przy biurku.
Fragment pomieszczenia z brązowym biurkiem, na którym stoi mikroskop, skrzyneczki z preparatami owadów. Przy biurku siedzi uczennica w zielonej bluzie i ogląda prze mikroskop preparat owada.
 Fragment sali z oknami. Przy białym biurku na półkach stoją preparaty w dużych słojach i kartonach, w kolorze czarnym  i czerwonym. Przy biurku stoi grupa uczniów w różnokolorowych strojach i wykonują ćwiczenia. Na biurku stoją kolorowe kubeczki i szklane pojemniki z różnymi kolorowanymi płynami.