Jubileusz 40-lecia Szkoły – Uroczysta Gala

W roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki obchodzi Jubileusz 40-lecia. Cały ten czas obfitował w wiele działań podjętych przez uczniów i nauczycieli klas 0-VIII mających na celu przybliżenie historii powstania szkoły i postaci jej patrona. Od 1 września z ogromnym zaangażowaniem wszyscy włączali się w różnorodne działania, wśród których znalazły się m.in.: film inauguracyjny „40-lecie Szkoły” zamieszczony na Facebooku; akcja „Pocztówka od absolwenta”; konkursy: QR-mania, „Gra planszowa o patronie szkoły”, „Opowiedz o szkole słowami piosenki”, konkurs wiedzy o patronie szkoły, matematyczny – „Kościuszko”; gry terenowe „Sprawni jak Kościuszko”; projekt edukacyjny historyczno-językowy „Tadeusz Kościuszko Bohater dwóch narodów – Tadeusz Kościuszko – the hero of two Nations”; warsztaty scrapbookingowe dla seniorów; rozmowy z seniorami „Szkoła dawniej…”; fotościanki; akcja „Ukwiecamy szkołę” (kompozycje kwiatowe wykonane przez uczniów i nauczycieli przed budynkami szkoły); gra na terenie szkoły – „Poznajemy Tadeusza Kościuszkę”.

Zwieńczeniem wszystkich działań i wydarzeń była uroczysta Gala w dniu 1 czerwca 2022 r., która rozpoczęła się Mszą świętą w kościele p.w. św. Józefa w Łęcznej. W tym ważnym dniu uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in.: Dyrektor Wydziału Ogólnego Kuratorium Oświaty w Lublinie, byli dyrektorzy i wicedyrektorzy szkoły, przedstawiciele władz gminy, powiatu, przedszkoli, szkół w Łęcznej, instytucji współpracujących ze szkołą, Rady Miasta, Rady Rodziców, sponsorzy, darczyńcy, byli pracownicy, absolwenci oraz delegacje uczniów. Lista przybyłych na uroczystą Galę gości znajduje się w załączniku.

Kolejnym punktem Jubileuszu było spotkanie w budynku szkoły. Scenografia przygotowana przez nauczycieli była zapowiedzią niezwykłej podróży w czasie. Uroczystość rozpoczęła Pani Teresa Baruk Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, przywołując najważniejsze wydarzenia z historii oraz dorobku szkoły. Treść przemówienia znajduje się w załączniku. Głos zabrali również: Marzanna Ostrowska Dyrektor Wydziału Ogólnego Kuratorium Oświaty w Lublinie, Leszek Włodarski Burmistrz Łęcznej, Krzysztof Matczuk Przewodniczący Rady Miasta Łęczna.

Goście obejrzeli niezwykłą część artystyczną, której hasłem przewodnim były słowa Tadeusza Kotarbińskiego „Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”. Widownia przeniosła się do roku 1981, w którym powstała szkoła. Następnie ukazane zostały kolejne karty jej historii wraz z harcerską działalnością, na czele której stał druh Andrzej Grzesiuk – wieloletni dyrektor szkoły. Uroczystość uświetniły występy taneczne oraz wokalne uczniów, nauczycieli, absolwentów i rodziców. Wspaniały występ artystów zakończył się owacjami na stojąco.

Program artystyczny był okazją do sentymentalnej podróży, refleksji, wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostaną w pamięci. Przybliżył także historię naszej szkoły, miejsca, gdzie zostawiło się sporą część życia. Po zakończeniu części artystycznej na ręce Pani Dyrektor kwiaty, życzenia i gratulacje złożyli zaproszeni goście.

Następnie wszyscy mogli obejrzeć wystawę wielu kronik dokumentujących pracę oraz funkcjonowanie szkół wchodzących obecnie w skład w SP nr 2 w Łęcznej, a także projekcje filmów obrazujących historię szkoły. Uczniowie, nauczyciele, absolwenci oraz emeryci mieli okazję zaprezentować wytwory swojej pracy i pasje, które wzbogaciły wystawy zdjęć, obrazów, grafik, modeli i utworów literackich.

Oprócz zaplanowanych atrakcji z pewnością najważniejsza podczas spotkania była możliwość rozmów i długich wspomnień podczas poczęstunku przygotowanego z funduszy ofiarowanych przez sponsorów: firma „Górnik Transport” w Bogdance, Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., Związek Zawodowy Pracowników „Przeróbka” Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., Kancelaria Doradcy Podatkowego BAAF Witold Walatek, Huta Szkła Gospodarczego „Edwanex”, firma handlowa „Dankol”, przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowo-usługowe „Malinex”, firma handlowa AG-MAR w Łęcznej, Stowarzyszenie Wspierania Działalności Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej. Jak na każdym Jubileuszu nie mogło zabraknąć urodzinowych tortów, które ufundowały Rada Rodziców SP nr 2 w Łęcznej oraz SWDZSZ nr 1 w Łęcznej.

Tego dnia od godziny 16.00 do 18.00 szkoła była otwarta dla wszystkich absolwentów i byłych pracowników szkoły, natomiast w kolejnych dniach cała społeczność szkolna miała możliwość obejrzenia części artystycznej Gali i wystaw towarzyszących tej uroczystości.

Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób zarówno uczniów, absolwentów, rodziców, jak i innych pracowników szkoły obchody Jubileuszu na długo pozostaną w naszej pamięci.

Lista gości

Przemówienie Dyrektora Szkoły Teresy Baruk

Portret Tadeusza Kościuszki z podpisem „Jubileusz 40-lecia”.
Scena – w tle dekoracja z zegarów i kwiatów. Na scenie chór i troje prowadzących, w tym chłopiec w mundurku harcerskim.
Dzieci w strojach ludowych tańczące krakowiaka.
Dziewczynki tańczące w biało-czarnych strojach z różowymi parasolami.
Zdjęcie grupowe wszystkich występujących w Gali.