Projekt edukacyjny o Tadeuszu Kościuszce w klasie VI b

12 maja uczniowie klasy 6 b w ramach trwającego w naszej szkole „Tygodnia projektów”, zaprezentowali efekty projektu historyczno-językowego „Tadeusz Kościuszko Bohater dwóch narodów – Tadeusz Kosciuszko the Hero of two Nations”. W prezentacji uczestniczyli wicedyrektor szkoły Pani Hanna Lipińska-Stopa, wychowawczyni klasy VI b Pani Ewa Marzec, nauczycielka matematyki w klasie 6c Pani Magda Lackowska, nauczycielka języka angielskiego Pani Małgorzata Brodzisz oraz uczniowie klasy VI b i VI c.

Celem projektu było zgłębienie biografii Patrona naszej szkoły w części dotyczącej jego działalności w Ameryce w latach 1776-1784.

Opiekunami projektu były panie Ewa Marzec oraz Małgorzata Brodzisz.

Projekt rozpoczął się w listopadzie 2021 roku. Na lekcjach historii uczniowie poznali biografię Tadeusza Kościuszki, a w szczególności wydarzenia związane z pobytem Naszego Bohatera w Ameryce, późniejszych Stanach Zjednoczonych.

Na lekcjach języka angielskiego uczniowie poznali wydarzenia i miejsca w Stanach Zjednoczonych związane z Tadeuszem Kościuszką. Uczyli się ich po angielsku, w ten sposób poszerzając swoje słownictwo.

Efektem pracy uczniów są prezentacje multimedialne. Jedną prezentację na lekcję historii wykonała Milena Sobiesiak. Druga prezentacja w języku angielskim była zbiorem prac uczniów klasy 6b, członków zaawansowanej grupy językowej.

Amerykanie upamiętnili wkład Tadeusza Kościuszki w powstanie Stanów Zjednoczonych tworząc wiele miejsc noszących jego imię. Uczniowie dokonali ich prezentacji na specjalnie przygotowanej tablicy ze zdjęciami, które były podpisane po polsku i angielsku.

W końcowej części prezentacji mogliśmy obejrzeć scenkę odegraną w języku angielskim, w której Jerzy Waszyngton (w tej roli Piotr Bednarski), dziękuje Tadeuszowi Kościuszce (w tej roli Nikodem Redzik), za wkład naszego bohatera w uzyskanie przez stany niepodległości.

Małgorzata Brodzisz

Ewa Marzec