Laboratoria Przyszłości – wsparcie dla szkół podstawowych

Nasza szkoła bierze udział w programie „Laboratoria Przyszłości”

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Program realizuje jeden z postulatów „Polskiego Ładu” i jest finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać
w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie przekazane zostało jeszcze w 2021 roku
w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Kwota wsparcia była uzależniona od ilości uczniów uczęszczających do szkoły i dla naszej szkoły wyniosła 281 700,00 zł.

W 2021 r. i w 2022 r. w ramach otrzymanego wsparcia został zakupiony następujący sprzęt, który pozwoli wyposażyć klasy w nowe meble (np. stoły taborety, szafki, szafy metalowe)
i sprzęt (np. drukarki 3D z akcesoriami, stacja lutownicza, zestawem z mikrokontrolerem, wizualizery, aparaty fotograficzne z akcesoriami, kamera, mikrofon, oświetlenie, artykuły plastyczne, klocki konstrukcyjne, klocki LEGO® Education SPIKE™, tablice magnetyczne na stojaku, moduły: jakości powietrza, wody, energii, wyposażenie pracowni robótek ręcznych, pracowni kulinarnej, pracowni robotyki, pracowni technicznej).

Nowoczesny sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych i rozwiązywania złożonych problemów, nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

W ramach otrzymanych środków szkoły dokonają zakupu wyposażenia w terminie do 31.08.2022 r.