„Przyjaciele środowiska Łęcznej w akcji”

Butelki – szklane i plastikowe, puszki, torebki po chipsach, opony, zniszczone meble, fragmenty telewizora, a nawet panele ścienne – takie skarby to niestety stały widok na leśnych ścieżkach za osiedlem Bobrowniki.

To między innymi z tego powodu grupa uczniów klas 8 ze Szkoły Podstawowej nr 2
im. T. Kościuszki w Łęcznej zainteresowała się tematem zanieczyszczenia i ochrony środowiska miasta Łęczna.

W ramach projektu edukacyjnego z wiedzy o społeczeństwie realizowanego pod opieką Pana mgr Rafała Brzozowskiego przeprowadzono m.in. badania ankietowe mające na celu poznanie świadomości mieszkańców miasta nt. ochrony środowiska. Analiza ich wyników
i liczne rozmowy z mieszkańcami miasta pozwoliły zaplanować akcję sprzątania najbardziej zaśmieconego obszaru.

Akcja sprzątania lasu promowana na Facebooku i w mediach lokalnych pod nazwą „Przyjaciele środowiska Łęcznej” odbyła się w sobotę 26 marca br. Mimo nagłej zmiany pogody i silnego wiatru w tzw. Zielonym Zakątku, gdzie znajdował się sztab akcji, pojawili się wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu, uczniowie SP 2 w Łęcznej, rodzice, przedstawiciele władz miasta, Rady Rodziców i wiele innych osób, którym zależy na czystym
i schludnym otoczeniu.

Na miejscu czekały na wszystkich rękawice ochronne, worki i mapki z planem terenu sprzątania, mające umożliwić dotarcie grup w każdy zakątek leśnego obszaru. Okazało się, że wyznaczony przez organizatorów czas sprzątania był niestety za krótki, a ilość worków zbyt mała, by pozbierać góry śmieci zgromadzone na leśnych ścieżkach. Zaskoczeni uczestnicy wielokrotnie wracali po kolejne worki, nie mogąc pozwolić sobie na pozostawienie znalezionych wysypisk. Niestety właśnie wysypiskami można nazwać to, co mogli zobaczyć w lesie. Aż trudno uwierzyć, że ktoś udał się do lasu, aby tam wyrzucić starą kanapę czy letnią oponę samochodową.

Akcję zakończył przepyszny ciepły żurek, słodycze i napoje przygotowane dzięki uprzejmości rodziców i sponsorów.

Czy akcja się udała? Jeśli mierzyć sukces ilością wyciągniętych z lasu śmieci, to na pewno tak. Czy udało się taką jednorazową akcją zwrócić uwagę mieszkańców Łęcznej, w tym przede wszystkim młodzieży, jak wiele odpadów produkujemy i jak wielką szkodę czynimy środowisku, kiedy sami je zaśmiecamy? I tu na pewno warto pokusić się o ciąg dalszy działań edukacyjnych w tym zakresie, również z udziałem szkół i władz miasta.

To, jakie jest nasze otoczenie, świadczy o nas.

Za to, że mogliśmy taki projekt zrealizować zgodnie z naszym pomysłem, dziękujemy Panu Rafałowi Brzozowskiemu. Wyposażenie nas w rękawiczki ochronne i worki, a także posprzątanie zgromadzonych śmieci to zasługa Pracowników Urzędu Miejskiego w Łęcznej
i Pana Burmistrza Leszka Włodarskiego, który również wziął udział w akcji. Dziękujemy sponsorom i rodzicom za organizacyjne wsparcie akcji. I oczywiście wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas, spędzając go z nami w dobrym, słusznym celu, w pracowitej, ale też miłej atmosferze.

Organizatorzy:

Uczniowie klas VIII SP2 im T. Kościuszki w Łęcznej