Konkurs Szach mat

Drodzy uczniowie!

Mamy dla Was dobrą wiadomość. Rozstrzygnięty został szkolny konkurs – II Turniej gry
w szachy „Szach-Mat”, który odbył się online na platformie Lichess w grudniu tego roku. Konkurs został zorganizowany przez pedagoga szkolnego oraz nauczyciela wychowania fizycznego pana Jacka Cura.

Zachęcam wszystkich uczniów do nauki gry w szachy oraz próby swoich sił w organizowanych turniejach. Planujemy realizować turniej Szach-Mat w naszej szkole corocznie – zapraszamy Was do uczestnictwa w kolejnych edycjach.

Szachy to bardzo ciekawa i absorbująca gra. Rozwija myślenie logiczne, strategiczne, pobudza wyobraźnię przestrzenną, zwiększa nasze IQ, poprawia umiejętności matematyczne. Szachy uczą analitycznego i krytycznego myślenia, uczą nas waleczności, wytrwałości i gospodarowania czasem. To także mnóstwo rozrywki i konstruktywnie spędzony czas z rodzicem, przyjacielem czy rywalem na turniejach. Szachy to chyba jedyna dyscyplina sportowa, gdzie 7 latek może zagrać z dorosłym i może wygrać.

Gra w szachy znana była już w VI wieku naszej ery. Do Polski trafiła z Czech i Rusi Kijowskiej. Jan Kochanowski pisze o grze w szachy jako o grze królewskiej, w tamtym czasie była to również ulubiona gra szlachciców i mieszczan.

Zaczęto rozgrywać turnieje. W 1886 roku rozegrano pierwszy oficjalny mecz o tytuł mistrza świata, pomiędzy polskim szachistą Johannesem Zukertortem (choć nazwisko tego szachisty nie brzmi polsko, podaję tak za wikipedią) a Wilchelmem Steinitzem, wygrał niestety ten drugi szachista. Nie martwcie się, mamy również sukcesy. Obecnie najlepszym zawodnikiem z Polski jest Jan-Krzysztof Duda, który jako pierwszy Polak w historii zwyciężył w turnieju Pucharu Świata w szachach w tym roku. Jego rywalem w finałowym pojedynku był ukraiński szachista Siergiej Kariakin..

Cieszą takie informacje….

A wracając do historii – w drugiej połowie XX wieku można było już grać w szachy z komputerem, a później przez Internet.

I takie właśnie były Wasze rozgrywki, wykorzystaliśmy możliwość gry w szachy przez Internet i zaprosiliśmy Was do zabawy. Waszym zadaniem było zalogować się i przystąpić do rozgrywek – zgodnie z regulaminem.

Jeżeli powyższe informacje Was zaciekawiły, odsyłam Was do zasobów Internetu, można wzbogacić swoją wiedzę między innymi o zasadach gry w szachy, poznać historię tej dyscypliny sportu oraz najbardziej znanych szachistów.

Czas już, abyście poznali laureatów rozegranego w naszej szkole II Turnieju gry w szachy „Szach-Mat”.

Najwięcej punktów uzyskał i tym samym zajął I miejsce Szymon Staniak kl. 7a, kolejne miejsca zajęli:

2 miejsce: Paulina Kwiatkowska 7f , 3 miejsce:  Szymon Wójtowicz 5c , 4 miejsce Krzysztof Kociubiński 8f, 5 miejsce Primosz Gajowiak 5b, 6 miejsce Alan Pecyński 8f.

Gratuluję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w turnieju.

Nagrody otrzymują uczniowie, którzy zajęli miejsca od 1 do 6.

Nagrody do odbioru w szkole po uzgodnieniu z psychologiem szkolnym panią Agnieszką Pieczyńską (e-mail: agnieszka.pieczynska@sp2leczna.pl).