Jak dbać o higienę zdrowia psychicznego każdego dnia?

chodzącą boso po drewnianym płocie, próbującą utrzymać równowagę

Tematyka związana z dbaniem o zdrowie psychiczne jest coraz częściej poruszana w Polsce i na świecie z uwagi na jego ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa oraz zwiększającą się liczbę ludzi mających kłopoty w tym obszarze, dlatego warto wiedzieć, że chcąc pozostać w dobrej kondycji należy zadbać o zdrowie psychiczne tak samo jak o zdrowie fizyczne.

Zdrowie psychiczne zależne jest od wielu czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, które wpływają na jednostkę już od wczesnego dzieciństwa. Każdy z nas na swojej drodze spotyka sytuacje, które mogą zakłócać dotychczasowe spokojne życie,
a nawet powodować kryzysy.

Jak zatem dbać na co dzień o to, abyśmy byli szczęśliwi i dobrze radzili sobie z trudami dnia codziennego?

Oto kilka ważnych zasad, które są fundamentem utrzymania zdrowia psychicznego w dobrej kondycji.

 1. Wyznaczanie celów i utrzymywanie stałego rytmu dnia – motywują do działania, dają poczucie bezpieczeństwa, ład i porządek wokół nas ułatwiają skupienie
 2. Kontakt z bliskimi i rówieśnikami – jest niezbędny do zachowania równowagi psychicznej i dobrego samopoczucia, warto mieć kogoś z kim możemy porozmawiać o naszych radościach i kłopotach
 3. Systematyczność i wsparcie w nauce – zmniejsza stres,  daje poczucie kontroli
 4. Rozwój intelektualny – ćwiczenie mózgu, czyli naukę nowych rzeczy i wysiłek myślowy, które pomogą zachować sprawność i wysoką samocenę
 5. Pozytywne myślenie – skupianie się na faktach zamiast snucia domysłów i tworzenia czarnych scenariuszy pozwoli zaoszczędzić wiele stresu – każdy z nas popełnia błędy – nie watro się nimi zadręczać, ani obwiniać, ale skupiać na tym jak rozwiązać problem
  i czego nauczyło nas dane doświadczenie. Nie bądź dla siebie zbyt okrutny i wymagający!
 6. Odpoczynek i regeneracja – nie można także zapominać o zdrowym odpoczynku. Warto zamienić „muszę” na „mogę” i pozwalać sobie na codzienne przyjemności. Być może nasze nawyki związane z odpoczynkiem np. dzień przed telewizorem lub z telefonem w ręku, nie jest najlepszym wyborem dla naszego organizmu. Zastanów się, co tak naprawdę sprawia, że czujesz się wypoczęty i zrelaksowany?
 7. Zbilansowana dieta – posiłki dostarczające siły i energii, zarówno do pracy umysłowej, pomagają być kreatywnym i szczęśliwym.
 8. Ruch i zabawy na świeżym powietrzu – aktywność fizyczna – redukują napięcie, dodają zdrowia i pozytywnie wpływają na pracę mózgu a także ogólne samopoczucie.
 9. Gdy czujesz, że jest ci coraz trudniej radzić sobie ze smutkiem, stresem, lękiem, twoje samopoczucie sprawia, że nie radzisz sobie z obowiązkami – koniecznie poproś o pomoc kogoś dorosłego – rodzica, wychowawcę, zaufanego nauczyciela, czy psychologa/pedagoga szkolnego. Im szybciej sięgniemy po pomoc tym łatwiej jest poradzić sobie z problemami.

Tekst: Agnieszka Pieczyńska