Wizyta klasy 2C i 2D w Domu Tradycji Ludowej

W dniu 29 i 30 września 2021r., klasy 2 C i 2 D wzięły udział w warsztatach ludowych, w ramach realizacji zadania z Międzynarodowego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Odbyły się one dzięki uprzejmości Pani Joanny Grzesiak w Domu Tradycji Ludowej w Starej Wsi. Podczas spotkania dzieci zgłębiły wiedzę dotyczącą powstawania chleba, mówiąc krótko – od ziarenka do bochenka. Miały również okazję zobaczyć na żywo sprzęty używane dawniej do cięcia i młócenia zboża, a także wziąć udział w procesie wygniatania chleba. A co najważniejsze mogły skosztować prawdziwego chleba z mąki zbożowej z dodatkiem lnu. Kolejnym elementem było zapoznanie z dawną techniką garncarstwa z gliny. Każdy uczeń ulepił własną miseczkę z gliny, metoda paseczkową. Było przy tym mnóstwo zabawy. Jednak największą atrakcja było głaskanie kozy i jej małego koźlątka. Wszyscy wróci z warsztatów pełni nowej wiedzy i wielkim uśmiechem.

Katarzyna Kalamon-Olech
Magdalena Radczak

uczniowie klasy 2D i 2 C głaszczą kozę w zagrodzie.
uczniowie klasy 2D i 2 C głaszczą kozę w zagrodzie.
dziewczynka i chłopiec przebrani w codzienne stroje ludowe. Dzieci trzymają chleb ułożony na białej serwecie
dziewczynka i chłopiec przebrani w codzienne stroje ludowe. Dzieci trzymają chleb ułożony na białej serwecie
dziewczynka w stroju ludowym zagniata ciasto na chleb wielkiej dzieży. Obok niej stoją dziewczynki w wianuszkach i chłopcy.
dziewczynki lepią na formie gliniane miseczki.
przedstawia chłopca w sukmanie i kapeluszu na głowie, trzymającego w ręku sito i naśladującego sposób dawnego zasiewu pól.
chłopcy lepią na formach gliniane miseczki