Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca załóżcie skarpetki nie do pary -plakat

21.03.2021 obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki.

Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Data odnosi się również do samej istoty choroby. Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu 21 w kariotypie.

Każdy z nas również może w prosty sposób przyłączyć się do akcji promującej. Wystarczą do tego kolorowe skarpetki.

Zachęcamy, aby 19 marca w piątek każdy uczeń  założył kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z zespołem Downa.

Tym drobnym gestem możemy okazać swoją solidarność, chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21. Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znacznie symboliczne. Co symbolizują? Różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.

Włączcie  się do Akcji Przygody Kolorowej Skarpetki. Przygotujcie kolorowe, skarpetkowe pacynki ze swoją klasą lub indywidualnie.

Zdjęcia kolorowych skarpetek i pacynek wyślijcie na adres mailowy barbarapodoba@sp2leczna.pl

Zespół nauczycieli współorganizujących kształcenie.