I Turniej gry w szachy „Szach-Mat”

Drodzy uczniowie! Mam dla Was kolejną dobrą wiadomość. Rozstrzygnięty został szkolny konkurs – I Turniej gry w szachy „Szach-Mat”, który odbył się   w grudniu tego roku. Konkurs został zorganizowany przez pedagoga szkolnego ( czyli mnie) oraz nauczyciela wychowania fizycznego p. Jacka Cura. Nie wiem czy Wiecie, ale pan Jacek Cur jest zafascynowany grą w szachy i ma duże osiągnięcia w tej dyscyplinie sportu. Uczestniczy w rozgrywkach  organizowanych w Internecie na platformie CHess.com i Lichess, gdzie w jednym z turniejów, w których biorą udział szachiści z całego świata  zajął w tym roku 4 miejsce.

Zachęcam wszystkich uczniów  do nauki zasad gry w szachy oraz próby swoich sił w organizowanych turniejach. Planujemy realizować turniej Szach-Mat w naszej szkole corocznie- zapraszamy  Was do uczestnictwa w kolejnych edycjach.

Szachy to bardzo ciekawa i absorbująca gra. Rozwija myślenie logiczne, strategiczne, pobudza wyobraźnię przestrzenną, zwiększa nasze IQ, poprawia umiejętności matematyczne. Szachy uczą analitycznego i krytycznego myślenia, uczą nas waleczności, wytrwałości i gospodarowania czasem. To także mnóstwo rozrywki i konstruktywnie spędzony czas z rodzicem, przyjacielem czy rywalem na turniejach. Szachy to chyba jedyna dyscyplina sportowa, gdzie 7 latek może zagrać   z dorosłym i może wygrać.

Gra w szachy znana była już w VI wieku naszej ery. Do Polski trafiła z Czech i Rusi Kijowskiej. Jan Kochanowski pisze o grze w szachy jako o grze królewskiej, w tamtym czasie była to również ulubiona gra szlachciców i mieszczan.

Zaczęto rozgrywać turnieje. W 1886 roku rozegrano pierwszy oficjalny mecz o tytuł mistrza świata, pomiędzy polskim szachistą Johannesem Zukertortem ( choć nazwisko tego szachisty nie brzmi polsko, podaję tak za wikipedią) a Wilchelmem Steinitzem, wygrał niestety ten drugi szachista. Nie martwcie się, mamy również sukcesy. Obecnie, w Katowicach w 2017 roku zorganizowane były Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych, w tym roku-2020- będą w dniach 19-20 grudnia oraz zaplanowane są na 2021rok. To ewenement, ponieważ prawo organizacji tej imprezy przyznaje się jednorazowo w danym kraju. Katowice gościć będą szachistów po raz trzeci. Mamy arcymistrza gry w szachy, który jest jednym z faworytów mistrzostw. To bardzo młody człowiek, ma zaledwie 18 lat, szachami pasjonuje się od 5 roku życia – Jan Krzysztof Duda- polski arcymistrz z Wieliczki. Ostatnio cały świat mówi o Janku. Cieszą takie informacje….

A wracając do historii- w drugiej połowie XX wieku można było już grać w szachy  z komputerem, a później przez Internet. I takie właśnie  były Wasze rozgrywki, wykorzystaliśmy możliwość gry w szachy przez Internet i zaprosiliśmy Was do zabawy. Waszym zadaniem było zalogować się i przystąpić do rozgrywek- zgodnie z regulaminem.

Jeżeli powyższe informacje Was zaciekawiły,  odsyłam Was do zasobów Internetu, można wzbogacić swoja wiedzę między innymi          o zasadach gry w szachy, poznać historię tej dyscypliny sportu oraz najbardziej znanych szachistów.

Czas już, abyście poznali laureatów rozegranego w naszej szkole I Turnieju gry w szachy „Szach-Mat”.

Najwięcej punktów uzyskał i tym samym zajął I miejsce Kacper Tołubiński 8d-20pkt., kolejne miejsca zajęli: 2 miejsce Michalina Niziołek 8d-15pkt., 3 miejsce Krzysztof Kociubiński 7f-11pkt., 4 miejsce Julia Krasuska 7f-7pkt., 5 miejsce zajęli Primosz Gajowiak 4b-5pkt. i  Alan Pecyński 7f-5pkt, 7 miejsce Paulina Kwiatkowska 6f-4pkt.

Brawo Kacper!!! Brawo dziewczyny!!! Brawo Primosz!!! Gratuluję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w turnieju.

Nagrody otrzymują uczniowie, którzy zajęli miejsca od 1 do 7.

Nagrody do odbioru w szkole przy ulicy Marszałka Piłsudskiego po wcześniejszym umówieniu spotkania przez telefon z pedagogiem szkolnym (mój numer telefonu 607407737).

Wasza pedagog
Joanna Kłodzińska