Mikołajkowa Strefa Zdrowia

Od kilku lat 6 grudnia w naszej szkole organizowana jest mikołajkowa strefa zdrowia. Na przerwach odbywały się różne konkurencje, zarówno sportowe, taneczne, jak i quizy wiedzy  o zdrowiu. Zapewne pamiętacie też cieszącą się dużym zainteresowaniem degustację zdrowych soków i koktajli owocowo – warzywnych. Mikołajkowe przerwy międzylekcyjne były miłą i wesołą formą spędzania wolnego czasu.

Ideą akcji jest promocja zdrowego stylu życia, a zwłaszcza zdrowego odżywiania. Prawidłowe odżywanie wpływa nie tylko na zdrowie, ale i na dobre samopoczucie. Promocja zasad zdrowego i świadomego odżywiania jest niezwykle istotną  ze względu na wzrastającą liczbę dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością. W czasach pandemii coraz trudniej walczyć z otyłością – mamy mniej ruchu na świeżym powietrzu oraz ograniczone możliwości korzystania ze stref aktywności fizycznej – basenów, siłowni, klubów fitness, dlatego jeszcze więcej uwagi powinniśmy poświęcać prawidłowej diecie.

Z otyłości biorą się  liczne problemy  zdrowotne – cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, dlatego warto o prawidłowej diecie nieustannie przypominać. Młodzież mająca takie problemy ma trudności w funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej, często ma obniżone poczucie własnej wartości, samoakceptacji.

Tę miłą tradycję chcemy zachować i dziś, chociaż ze względu na naukę zdalną proponujemy trochę inną jej formę.

Na początek wszystkich uczniów i ich rodziców zachęcamy do obejrzenia filmu „Żywność bogactwem składników pokarmowych” (7’19”)”

Przygotowaliśmy też ciekawe konkursy z nagrodami. Ich treści znajdziecie na Classroomie w zakładce „Pedagog i psycholog”:

Zadania konkursowe dla poszczególnych klas dostępne od 30.11.2020 r. będą następujące:

klasy VI: Krzyżówka. Wśród uczniów, którzy przyślą prawidłowe rozwiązanie rozlosujemy nagrody.

Klasy VII: Wykreślanka. Wśród uczniów, którzy przyślą prawidłowe rozwiązanie rozlosujemy nagrody.

Klasy VIII: Rymowanka/ hasło o zdrowiu zawierające słowa „strefa zdrowia”. Komisja dokona oceny wiersza pod kątem spełnienia kryteriów oraz walorów artystycznych.

Natomiast wszystkich chętnych uczniów zapraszamy do nakręcenia krótkiego (max. 2 min) filmiku z prezentacją wybranej aktywności fizycznej np. skakanie na skakance, pompki, przysiady. Oceniana będzie prawidłowość wykonywanych ćwiczeń.

Zachęcamy do aktywnego udziału w akcji – zdrowie jest dla nas wszystkich najlepszym prezentem nie tylko mikołajkowym.

Pomysłodawcami strefy zdrowia są nauczyciele: Joanna Kłodzińska, Agnieszka Mazurkiewicz, Agnieszka Pieczyńska, Barbara Janowska.