Maryja Królowa Polski Archidiecezjalny Konkurs Poezji Maryjnej – rozstrzygnięcie

Maryja Królowa Polski– pod takim hasłem 30 października 2020 r. został rozstrzygnięty IX Archidiecezjalny Konkurs Poezji Maryjnej. Tegoroczna edycja  miała inny wymiar niż w latach ubiegłych. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną uczestnicy nie mogli zaprezentować wybranych utworów osobiście.

Uczniowie zostali poproszeni o napisanie własnych wierszy. Październik zdaje się być odpowiednim czasem do refleksji maryjnej, ponieważ jest to miesiąc różańcowy. Organizatorami konkursu byli katecheci pracujący w Szkole Podstawowej nr 2 im T. Kościuszki w Łęcznej: p.Elżbieta Jakubowska, ks.Radosław Karpiuk, p.Beata Kowalska, ks.Jakub Szajner. Wzięło w nim udział 67 uczestników z terenu całej Archidiecezji Lubelskiej. Byli to reprezentanci szkół z następujących miejscowości: Charlęż, Chełm, Dratów, Lublin, Łęczna, Milejów, Nadrybie, Piaseczno, Uher, Wierzbica, Wola Przybysławska przygotowani przez: p. Jarosława Agacińskiego, p.Jarosława Czępińskiego, p.Renatę Gozdołek, p.Lucynę Jędruszak, p.Wiolettę Król-Dudko, ks.Rafała Machłajewskiego, p.Teresę Okoń, p.Halinę Rybaczuk, p.Alicję Semeniuk, p.Barbarę Słowikowską, ks.Krzysztofa Szymańskiego.

Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych, klasy 3-4, 5-6, 7-8 szkoły podstawowej. Jury w składzie: przewodniczący–ks. dr Stefan Misa- dziekan dekanatu łęczyńskiego i proboszcz parafii św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej, p. Danuta Binkiewicz- Kołodziej wieloletni nauczyciel, dziennikarz i poetka, p. Marzena Olędzka– dziennikarz i nauczyciel w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej, po burzliwych obradach wybrało laureatów.

W poziomie klas 3-4:

I miejsce- Aleksander Słowikowski, kl.IV Szkoła Podstawowa im. Stanisława Konarskiego w Milejowie- ,,W moich dłoniach”;

II miejsce- Malwina Witkowska, kl.IV Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy- ,,Nasza Królowa”;

III miejsc- Natalia Ryć, kl.III, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Papieża Jana Pawła II w Łęcznej-  ,,Maryja Królowa  Polski”,

Wyróżnienie:

Helena Rychter, kl.III, Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Lublinie- ,, Królowa Polski- Maryja…”,

Maria Grygiel,  kl.III, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza  Kościuszki w Łęcznej;

Dominika Stolarczyk, kl.III Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza  Kościuszki w Łęcznej- ,,Maryja Królowa Polski”.

W poziomie klas 5- 6:

I miejsce- Antonina Pogoda, kl.VI Szkoła Podstawowa im. św. Wincentego Pallottiego w Lublinie- ,,Codziennie rano”,

II miejsce– Hanna Czubacka,kl.VI Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dratowie-  „Matka Boża – Królowa Polski”,

III miejsce– Samanta Stachura, kl.VI Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu- ,,Matko, Królowo Polski’’,

Wyróżnieni:

Oliwier Żrubek, kl.VI Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu- ,,O słodka, moja Pani”

Ignacy Krysa, kl.V Szkoła Podstawowa im. św. Wincentego Pallottiego w Lublinie- ,,Matko, Królowo Polski’’.

W grupie najstarszych uczestników, klas 7-8:

I miejsce-Maria Pogoda, kl.VIII Szkoła Podstawowa im. św. Wincentego Pallottiego w Lublinie-,,Maryja Królowa Polski”,

II miejsce-Nikola Butryn, kl.VII Szkoła Podstawowa w Woli Przybysławskiej- ,,Królowo nasza”,

III miejsce-Kacper Łukaszczuk, kl.VII Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu- ,,Maryjo nasza”.

Wyróżnienia: 

Gabriela Staniak, kl.VII  Szkoła Podstawowa w Woli Przybysławskiej- ,,Nasza Królowo”,

Szymon Drewniak, kl.VII Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dratowie- ,,Matka Boża Orędowniczka Dzieci”

Wszystkim uczestnikom i opiekunom serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie. Wyrażamy głęboką  nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się na kolejnej edycji konkursu maryjnego. A Maryja Królowa Polski będzie dla nas wzorem, jak odważnie nieść Chrystusa pamiętając o osobistej odpowiedzialności i wierności.

Na większą chwałę Bożą i cześć Jego Matki!

Elżbieta Jakubowska
Ks. Radosław Karpiuk
Beata Kowalska
Ks. Jakub Szajner