Spotkanie z absolwentem w ramach zajęć zawodoznawczych

29.09.2020r. mury naszej szkoły odwiedził jej absolwent i wychowanek, Kacper Starzyński. W ramach realizacji zajęć doradztwa zawodowego Kacper opowiedział o udziale w programie stypendialnym FLEX oraz o swoim pobycie w Stanach Zjednoczonych.

Kacper ukończył gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018. Razem ze swoją byłą wychowawczynią – p. Iwoną Sochacką podjął się trudu wypełnienia szeregu dokumentów, pisania esejów oraz spędzenia wielu godzin nad doskonaleniem swoich umiejętności z języka angielskiego. 

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali niewiele starszego od nich absolwenta naszej szkoły, który przedstawił szczegóły poszczególnych etapów kwalifikacji do programu FLEX. Opowiedział również o tym, jak stypendium w  USA ukształtowało jego aktualne życie w Polsce.

Międzynarodowy program FLEX, w którym Kacper brał udział, jest całorocznym, w pełni finansowanym przez Departament Stanu USA programem wymiany uczniów szkół średnich, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny. Został on zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1992. Od 27 lat w Programie FLEX uczestniczyło ponad 29 000 uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami określonych krajów. To właśnie dzięki uczestnikom programu Amerykanie mogą dowiedzieć się więcej o kulturze i dziedzictwie narodowym innych państw, a uczniowie mają okazję poznać amerykański system szkolny. Każdy stypendysta FLEX  mieszkał przez  prawie rok z rodziną goszczącą go w USA i uczył się w amerykańskiej szkole średniej.

Zaszczytu wyjazdu w roku szkolnym 2019/2020 dostąpiły  jedynie 43 osoby z ponad 2000 aplikujących do programu, wśród nich nasz wychowanek – Kacper.

Serdecznie gratulujemy tego sukcesu i jesteśmy dumni z naszego absolwenta.

Więcej informacji na temat FLEX-a można znaleźć na stronach:
https://poland.americancouncils.org
https://static1.squarespace.com

Tekst i zdjęcia: Iwona Sochacka