Świetlica na wystawie i warsztatach w Osiedlowym Domu Kultury

W ramach współpracy z CK – Osiedlowym Domem Kultury w Łęcznej wychowankowie świetlicy mają możliwość zwiedzania bardzo ciekawych wystaw oraz uczestnictwa w warsztatach i zajęciach.

Pod koniec lutego mieliśmy okazję obejrzeć wystawę grafiki – linoryt pt. „Łęczna, taka była…..” autorstwa Pawła Brodzisza. Na wystawie można było zobaczyć łęczyńskie zabytki sprzed kilkudziesięciu lat: domy Łęczynian, fragmenty starych ulic, zaułki Starego Miasta,  dwa mosty Łęczyńskie czy kościół pw. Św. Marii Magdaleny. Artysta oprowadził nas osobiście wyjaśniając, w jaki sposób tworzone są prace graficzne tą metodą oraz odpowiadając na różne pytania młodych obserwatorów sztuki. Dowidzieliśmy się, że linoryt jest tradycyjną techniką graficzną, zaliczaną do tzw. druku wypukłego (tak samo jak np. drzeworyt). Co oznacza, że odbitka graficzna powstaje dzięki zastosowaniu matrycy, której elementy wypukłe pokrywane są farbą i poprzez silny docisk odbijane na arkuszu papieru lub na innym odpowiednim podkładzie. Zazwyczaj spotkać można się z linorytami jednobarwnymi. Jednak część twórców decyduje się na to, by wykonywać odbitki wielobarwne. Wynalezienie tego sposobu wykonywania linorytów barwnych zostało prawdopodobnie dokonane przez Pabla Picassa.

Właśnie tą technikę grupy stosowały podczas warsztatów pod okiem samego mistrza Pawła Brodzisza. Każdy z uczestników mógł zrobić wiele odbitek graficznych pejzażu czy kwiatów.

Zespół redakcyjny