Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Data ta upamiętnia wydarzenia z Pakistanu, gdzie w 1952r. zginęło pięcioro studentów domagających się nadania statusu języka urzędowego językowi bengalskiemu.

Według danych UNESCO na świecie istnieje około 6,5 tysiąca języków, z których połowa jest tak rzadko używana, iż mogą zniknąć w ciągu kilku następnych pokoleń.

Najbardziej popularnymi językami są: chiński (1 170 mln użytkowników), angielski (1 135 mln), hiszpański (450 mln), hindi (400 mln) i arabski (350 mln).

My Polacy musimy dbać o swoją kulturę, tradycję i zachowanie własnego języka. W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego biblioteka szkolna przeprowadziła spotkania dla wszystkich klas trzecich. Uczniowie dowiedzieli się m. in.:
– kim byli ojcowie literatury polskiej
– o początkach języka polskiego
– o kilku faktach związanych z językiem polskim
– o najczęstszych błędach językowych.

Następnie odbyły się dwie konkurencje. Pierwsza „Koło fortuny” związana z popularnymi powiedzeniami, które trzeba było podać poprawnie. Druga „Łamańce językowe”, na których uczniowie czytali wylosowane zdania.

Dbajmy o czystość i kulturę języka, ponieważ: Ojczyzną jest język!

Agnieszka Kot
Ewa Radomska