„I ty możesz zostać Skłodowską”

W ramach współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły uczestniczyli w ciekawych warsztatach chemicznych i zajęciach językowych z programu I ty możesz zostać Skłodowską”.

Tradycyjnie i w tym roku wybraliśmy się 22 listopada na warsztaty, które składały się z dwóch modułów. Pierwszym z nich były warsztaty chemiczne, na których uczniowie pod kierunkiem mgr Anny Bukowskiej wykonywali doświadczenia mające na celu zidentyfikowanie nieznanych substancji. Badając je należało określić, czy mamy do czynienia z substancją będącą kwasem, zasadą czy solą. W trakcie zajęć dokonano wielu ciekawych, kolorowych i jakże widowiskowych eksperymentów. Ponadto uczniowie sami przygotowywali, według tajemnej chemicznej receptury, krem antybakteryjny, który został im podarowany.

Drugim modułem były zajęcia z języka angielskiego i niemieckiego przeprowadzone przez lektorów UMCS, w trakcie których uczestnicy mieli możliwość posługiwania się językami obcymi, wykazania się różnymi umiejętnościami oraz uczestnictwa w ciekawej grupowej rywalizacji.

Przed przystąpieniem do warsztatów uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą życiu i działalności naukowej Marii Curie- Skłodowskiej i jej męża Piotra Curie oraz zobaczyć rekonstrukcję ich laboratorium w Paryżu.

Po wizycie na UMCS grupa udała się do amerykańskiej restauracji, by spróbować prawdziwych pysznych burgerów.

Roma Szumiec
Zespół redakcyjny