Dzień Życzliwości

21 listopada b.r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości.

Idea tego święta zrodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku, kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na wydarzenia związane z konfliktem zbrojnym pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i nienawiść nie prowadzą do niczego dobrego. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Główną ideą obchodów Dnia Życzliwości było uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, iż tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do zbudowania pokoju i pomyślnych relacji między ludźmi. Pomysł dwójki braci fenomenalnie przyjął się i aktualnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w 180 krajach i z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, także w naszej szkole.

Do tego święta przygotowywaliśmy się bardzo intensywnie. Kilka dni wcześniej uczniowie mieli możliwość powiedzieć coś miłego wybranej osobie wrzucając karteczki do „pudełka życzliwości” w bibliotece lub gabinecie pani pedagog. Nazbierało się ich ponad setka, wszystkie trafiły oczywiście do ich adresatów. O zbliżającym się święcie informowały sentencje na drzwiach sal lekcyjnych. Z okazji Dnia Życzliwości klasy IV – VIII wybierały także najbardziej życzliwego ucznia w swoim zespole. W dniu tego święta Samorząd Uczniowski przygotował apel, podczas którego uczniowie chcieli podkreślić jak ważne dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym. Najbardziej życzliwi uczniowie otrzymali pamiątkowe kubki z sentencją przypominającą o Dniu Życzliwości.

Taki dzień jak ten przypomniał wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka. Uprzejmość jest zawsze na miejscu. To przecież ona sprawia, że życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Bądźmy życzliwi nie tylko w ten wyjątkowy dzień, ale przez cały rok!!!

Ta inicjatywa Samorządu Uczniowskiego, organizowana w naszej szkole po raz pierwszy, bardzo spodobała się wszystkim i chcemy, aby obchody Dnia Życzliwości wpisały się na stałe do kalendarza imprez i uroczystości szkolnych.

Serdecznie dziękujemy Panu Mirosławowi Kozerze za przygotowanie wraz z zespołem oprawy muzycznej.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego