XII Zaduszki Łęczyńskie

Dnia 7 listopada uczestniczyliśmy w XII Zaduszkach Łęczyńskich, które jak co roku odbyły się w kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Łęcznej.

Misterium słowa, światła, pieśni i modlitwy zostało przygotowane przez szkolną grupę teatralną „Mimo wszystko…” pod kierunkiem nauczycieli: Małgorzaty Zielińskiej i Grzegorza Jacka Pelicy. Zaduszki ubogaciły muzyczne wystąpienia: nauczyciela Rafała Brzozowskiego i absolwentów szkoły: Joanny Gil, Wiktorii Hac i Norberta Olejnika.

Podczas modlitwy w języku polskim, łacińskim i starocerkiewnosłowiańskim wspominano zmarłych duszpasterzy, nauczycieli i wychowawców, którzy przez wiele lat związani byli z oświatą i historią naszego miasta.

Przed modlitwą grupa młodzieży z Samorządu Uczniowskiego pod opieką Małgorzaty Fryt, udała się na cmentarz parafialny w Łęcznej, aby zapalić znicze na grobach bohaterów. Uczeń klasy ósmej Krzysztof Jakubiec, interesujący się historią, przybliżył wszystkim ciekawe fakty z historii Polski i naszej małej ojczyzny. Przypomnieliśmy w ten sposób, że odwiedzając cmentarz warto pamiętać o tych, którzy oddali życie za naszą wolność.

Po zakończeniu misterium delegacja uczniów i absolwentów udała się pod opieką nauczyciela na ulicę 3 Maja. Pod prawosławnym krzyżem, upamiętniającym ormiańskiego lekarza J.N. Onanowa i pogrzebanych tam mieszkańców Łęcznej obrządku wschodniego, zapalono znicze, swoją kolorystyką nawiązujące do barw ormiańskiej flagi.

Warto przypomnieć, że pierwsze Zaduszki  Łęczyńskie miały miejsce 6 listopada 2007 roku i stały się już piękną tradycją naszej szkoły.

Zespół redakcyjny