Moja mała Ojczyzna – Lublin

Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN” był dla uczniów z kl VI b i VI c miejscem spotkania z przedwojennym Lublinem. Uczniowie brali udział w warsztatach poświęconych kulturze żydowskiej oraz wystawie. Przechodząc przez ekspozycję oglądali setki zdjęć ukazujących codziennie życie w przedwojennej dzielnicy żydowskiej, słuchali wykreowanych dźwięków przedwojennego miasta i wspomnień jego mieszkańców. Jednocześnie, w ułożonych na półkach segregatorach, mogli przeczytać informacje o konkretnych domach i ulicach.W miejscu, w którym przez lata były domy, synagogi i ulice, jest teraz wielki parking, nowe domy i droga szybkiego ruchu. Duża część tego terenu została pokryta betonową nawierzchnią, pod którą – razem z fundamentami dawnych żydowskich budynków – została schowana pamięć o tych, którzy kiedyś tu mieszkali.

Organizatorzy:
A.Brudzińska
J.Kafarski