STOP HEJT

W ramach akcji „PorozmawiajMy Proszę!”, zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęcznej w miesiącu wrześniu i październiku 2019 roku zostały przeprowadzone zajęcia ze wszystkimi klasami szóstymi naszej szkoły .

Akcja oparta była na przesłanej  od organizatorów książce pt. „Układanka Polska” autorstwa Mai  Kramer  i Karoliny Laube-Kramer. Inspirując się otrzymaną lekturą bibliotekarka Teresa Kozłowska przeprowadziła zajęcia pt. „STOP HEJT” .

W dobie internetu zjawisko hejtu staje się niestety coraz bardziej powszechne, a jego ofiarami  bardzo często padają dzieci i młodzież.  Trzeba zatem uczulać uczniów  na tego typu zagrożenia i upowszechniać podstawowe wartości moralne takie jak wzajemny szacunek, zrozumienie , dobro, tolerancja. To na dorosłych spoczywa obowiązek dawania młodzieży przykładu,  jak należy postępować właściwie nie raniąc innych.

Podczas zajęć bibliotekarka rozmawiała z młodzieżą o tym czym jest  hejt, kto jest jego adresatem, a kto odbiorcą,  gdzie najczęściej można się z nim spotkać. Jednak głównym tematem zajęć było zapoznanie się ze sposobami reakcji na hejt i wszelkie przejawy mowy nienawiści. W tym celu, oprócz dyskusji, uczniowie  wykonywali różnego rodzaju ćwiczenia takie jak: układanie zasad antyhejtowych z rozsypanki, rozwiązywanie  rebusów z hasłami antyhejtowymi, pisanie tylko miłych i przyjemnych wiadomości do siebie nawzajem. Zamieniali hasła hejterskie na mowę miłości.  Oglądali również teledyski pt . „Przytul hejtera” i „To co ważne” oraz film księdza Adama Szustaka pt. „Nie hejtuj”. Dwie klasy wykonały także plakaty antyhejtowe. Uczniowie otrzymali również serduszka- naklejki z hasłem „szanuję, nie hejtuję!” oraz zrobione specjalnie na te zajęcia zakładki do książek. Na koniec podpisywali  postanowienia zobowiązujące ich do powstrzymywania się od hejtu. Mamy nadzieję , że wszyscy dotrzymają złożonej obietnicy.

Zespół redakcyjny