Teatr od kulis

Uczniowie należący do kół zainteresowań: polonistycznego Humanistyczne wędrówki oraz recytatorsko-teatralnego „Mimo wszystko…”, w dniu 12 października 2019 r. wraz z opiekunkami Anną Galewską oraz Małgorzatą Zielińską, zwiedzali Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, mieszczący się w jednym z najstarszych budynków w mieście przy ul. Narutowicza 17 zaprojektowanym przez architekta warszawskiego Karola Kozłowskiego.

Dwuipółgodzinną wędrówkę po zakamarkach  teatru rozpoczęto w foyer, gdzie uczestnicy poznali historię teatru od 1886 roku, opowiedzianą przed przewodniczkę i zarazem aktorkę teatru –  panią Annę Nowak. Następnie zwiedzający zobaczyli miejsca zwykle niedostępne dla widzów, m.in. rekwizytornię, malarnię z dekoracjami do przedstawień, charakteryzatornię, garderoby aktorów, kulisy sceny.

Uczniowie poznali tajniki  pracy nie tylko aktorów, ale także suflera czy inspicjenta. Zobaczyli używane do dziś maszyny teatralne, np. do tworzenia wiatru, piorunów, deszczu czy  śniegu, obejrzeli również zapadnię – najstarszą maszynę w teatrze. Poznali sposób powstawania peruk teatralnych oraz ich zakładania.

O takiej wycieczce odbiór sztuk teatralnych będzie na pewno ciekawszy i bardziej świadomy.

Zespół redakcyjny