Z gimnazjum w Łęcznej do high school w Stanach Zjednoczonych

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż nasz absolwent – Kacper Starzyński, obecnie uczeń klasy 1ET w Zespole Szkół nr 1 w Lublinie, został finalistą ogólnopolskiego konkursu „FLEX”.

Wraz z kilkunastoma uczestnikami wyjedzie on na przełomie sierpnia i września do Stanów Zjednoczonych na roczne stypendium.

Kacper ukończył gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018. Razem ze swoją byłą wychowawczynią – p. Iwoną Sochacką podjął się trudu wypełnienia szeregu dokumentów, pisania esejów oraz spędzania wielu godzin nad doskonaleniem swoich umiejętności z języka angielskiego. 

Międzynarodowy program FLEX, w którym Kacper brał udział, jest całorocznym, w pełni finansowanym przez Departament Stanu USA programem wymiany uczniów szkół średnich, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny. Został on zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1992. Od 26 lat w Programie FLEX uczestniczyło ponad 27 000 uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami określonych krajów. To właśnie dzięki uczestnikom programu Amerykanie mogą dowiedzieć się więcej o kulturze i dziedzictwie narodowym innych krajów, a uczniowie mogą poznać amerykański system szkolny. W roku szkolnym 2019-2020 blisko 900 uczniów wyjedzie do USA w ramach programu FLEX. Każdy stypendysta będzie mieszkał przez rok z rodziną goszczącą w USA i będzie uczył się w amerykańskiej szkole średniej.

Zaszczytu wyjazdu dostąpi jedynie 43 osoby z ponad 2000 aplikujących do programu, wśród nich nasz wychowanek – Kacper.

Serdecznie gratulujemy tego sukcesu i jesteśmy dumni z naszego ucznia.

Niech Kacper spełnia swój 'American Dream’!  Good luck!!!

Tekst: I. Sochacka