Z wizytą w schronisku dla zwierząt

27 maja 2019 roku grupa wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z budynku przy ul. Szkolnej 53 oraz ze  Szkolnego Klubu Wolontariatu „Samarytanie” z budynku przy ul. Piłsudskiego 12 wybrała się z wizytą do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie.

Z uczniami spotkali się pracownicy schroniska. Zoopsycholog pan Dariusz Ornal przedstawił informacje na temat funkcjonowania placówki. Mówił o sytuacjach, w jakich zwierzęta trafiają pod opiekę tej instytucji. Ludzie niestety, nie pamiętają o tym, że zwierzę to nie przedmiot, tylko żywa istota, o którą trzeba dbać przez całe jej życie. Pan Dariusz tłumaczył także, że najważniejsze jest dobre przygotowanie się do posiadania czworonoga, aby potem nie stał się on kłopotem dla rodziny. Uczniowie zobaczyli również prezentację przedstawiającą historie psich bohaterów.

Inny pracownik schroniska pan Bartosz Gorzkowski opowiedział młodym wolontariuszom o działalności egzotarium, które jest  pierwszą i jak dotąd jedyną tego typu placówką w kraju. Łączy w sobie funkcje schroniska dla zwierząt egzotycznych, centrum rehabilitacji gadów i płazów oraz ośrodka edukacyjnego.

Następnie uczniowie mieli okazję odwiedzić podopiecznych schroniska w ich boksach i zobaczyć zwierzęta egzotyczne przebywające w egzotarium.

W czasie odwiedzin w schronisku wolontariusze przekazali karmę i koce zebrane w naszej szkole w ramach akcji „Paczka dla zwierzaczka”, której inicjatorką była uczennica klasy 3d gimnazjum Natalia Okorska. Wszystkie przekazane dary bardzo się przydadzą, ponieważ w tej chwili w schronisku przebywa 227 psów, 87 kotów i 48 zwierząt egzotycznych.

Izabella Hapoń,
Elżbieta Jakubowska,
Maria Perzyńska – Kusiak