Młodzieżowe Wybory do Parlamentu Europejskiego

Dnia 20 maja w naszej szkole odbyły się Młodzieżowe Prawybory do Parlamentu Europejskiego. Przedsięwzięcie jest częścią ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują”.
Prawybory okazały się dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum doskonałą lekcją demokracji i aktywności obywatelskiej. Są też przygotowaniem do uczestnictwa w wyborach w dorosłym życiu. Frekwencja wyborcza wynosi 79,20%.
Wśród uczniów naszej szkoły poszczególne komitety wyborcze z okręgu lubelskiego uzyskały następujące poparcie wyrażone w procentach: KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy (26,25% ważnych głosów), KW Prawo i Sprawiedliwość (22,50%), KW Wiosna Roberta Biedronia (18,12%), KWW Kukiz ’15 (13,75%), |KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD N. Zieloni (8,75%), KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS (5,62%), KKW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski (3,75%) KW Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi (1,25%).
Wybory sprawnie przeprowadziła Szkolna Komisja Wyborcza, w której skład weszli: Olga Biernacka, Gabriela Jabłoniec i Tobiasz Walkiewicz. Przy organizacji szkolnych wyborów pomagali również uczniowie: Aleksandra Lipska, Estera Siegieda i Michał Buła.
Są to już kolejne prawybory organizowane w naszej szkole, a ich koordynatorem jest nauczyciel wiedzy o społeczeństwie Rafał Brzozowski.

M.Z., R.B.