100-lecie odzyskania niepodległości


Uroczyste obchody stulecia odzyskania niepodległości w trzech odsłonach.
9 listopada 2018 w naszej szkole odbyły się uroczystości upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości państwa polskiego. W budynkach przy ulicy Staszica 17 świętowali uczniowie i wychowawcy grup przedszkolnych, w budynku przy ulicy Szkolnej 53 uroczystą akademię obejrzeli dyrekcja, nauczyciele i uczniowie klas I-VI. W budynku przy ulicy Piłsudskiego uroczystość odbyła się w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli, uczniów klas VII, VIII i III gimnazjum. Uroczystość uświetnili swoją obecnością burmistrz Teodor Kosiarski, burmistrz elekt Leszek Włodarski i wójt Rudej Huty Kazimierz Smal. W czasie uroczystości miało miejsce wręczenie nagród uczniom biorącym udział w wielu konkursach o tematyce patriotycznej.

„Drzewo Pamięci” na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości.
Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej przystąpił do Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała”. Jednym z działań w ramach tego projektu było zasadzenie „Drzewa Pamięci”. 9 listopada 2018 nastąpił przemarsz wszystkich uczniów klas 0-III na Skwer 100-lecia Niepodległości, gdzie w obecności wójta Gminy Ruda Huta pana Kazimierza Smala – darczyńcy sadzonki, Burmistrza Miasta Łęczna pana Leszka Włodarskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 pana Artura Radko i pani dyrektor Teresy Baruk, nastąpiło uroczyste posadzenie dębu – autentycznego, certyfikowanego potomka 1000-letniego Dębu Bolko – największego dębu szypułkowego południowo-wschodniej Polski.

Na zakończenie uroczystości nastąpiło złożenie kwiatów przez delegacje uczniów, pod krzyżem na Placu Powstań Narodowych.


„Rekord dla Niepodległej”.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej przystąpiła do akcji „Rekord dla Niepodległej”. 9 listopada 2018, o godzinie 11.11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wszyscy uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły wspólnie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy. Akcję zorganizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji. Do akcji zgłoszono ponad 22 tys. szkół w Polsce i 75 szkół polonijnych (4,6 mln uczniów i prawie 450 tys. nauczycieli).


„Życzenia dla Polski”
Wśród wielu działań podjętych w naszej szkole z okazji 100 – lecia niepodległości, dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się akcja „Życzenia dla Polski”. Dzieci pisały czego pragną dla swojej ojczyzny. Z tych życzeń powstała mapa Polski, która została umieszczona w holu przy głównym wejściu do szkoły.  Zapraszamy do czytania.

Beata Kowalska


„Kotyliony dla wszystkich”
Wychowankowie świetlicy  Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Marszałka Piłsudskiego 12 z inicjatywy i pod opieką p. Agnieszki Mazurkiewicz zorganizowali oraz przeprowadzili akcję mającą na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przygotowane zostały kotyliony w barwach narodowych dla wszystkich uczniów i nauczycieli z budynku przy ul. Piłsudskiego 12. W dniu 9 listopada zostały one rozdane we wszystkich klasach. Uczniowie wykonali także kotyliony, które przypinali mieszkańcom Łęcznej.

W akcję włączyli się członkowie Szkolnego Koła Rękodzieła pod opieką p. Marii Perzyńskiej-Kusiak oraz p. Agnieszka Grudzień i jej wychowankowie.

Tekst: Maria Perzyńska-Kusiak
Zdjęcia: Agnieszka Mazurkiewicz, Maria Perzyńska-Kusiak


Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości – 12 października 2018. Święto Odzyskania Niepodległości jest szczególnym dniem dla Polaków.
Z tej okazji w naszej szkole podejmuje się wiele działań. Uczniowie klas I-III uczcili to święto układając „żywą” flagę w biało-czerwonych barwach.