Lekcje historii w bibliotece

Uczniowie klasy 5d z wizytą w Miejsko – Gminnej Bibliotece im. Z. Herberta.

100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to okazja do głębszej refleksji nad historią naszej Ojczyzny. Z tego powodu skorzystaliśmy z zaproszenia pani Teresy Kozłowskiej kustosza Miejsko – Gminnej Biblioteki im. Z. Herberta w Łęcznej i uczestniczyliśmy w Lekcji historii z Mirabelką.

Bohaterką naszych warsztatów była Mirabelka – niezwykłe drzewko, które rosło w Warszawie. Drzewko czuje, widzi, słyszy, ma zdolność rozmawiania z dziećmi i opowiada historię kilku pokoleń mieszkańców żydowskiej dzielnicy.Jest to niezwykła opowieść – o miłości, która potrafi przetrwać każdą próbę, o nadziei, która głęboko chowa się w sercu i o wierze w lepszą przyszłość.Dzięki Mirabelce poznajemy nie tylko losy ludzi, ale także trudną historię Polski.

Podczas warsztatów mieliśmy okazję obejrzeć film z wypowiedzią autora powieści – Cezarego Harasimowicza oraz posłuchać fragmentów książki. Rozwiązywaliśmy quiz, ozdabialiśmy mirabelkowe drzewko, a także… objadaliśmy się kanakami z mirabelkowym dżemem. To się nazywa niezwykłą przygoda z książką!

Anna Galewska


„Polska – moja Ojczyzna” – uczniowie klas I  wizytą w Miejsko – Gminnej Bibliotece im. Z. Herberta.

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas I naszej szkoły uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Kustosz biblioteki Pani Barbara Wójcik  z wykorzystaniem pięknej literatury dziecięcej wyjaśniła dzieciom  czym jest wolność, patriotyzm oraz jak postępuje prawdziwy patriota. Celem przeprowadzonych zajęć było rozwijanie wśród dzieci poczucia przynależności narodowej, poszerzenie wiedzy na temat ojczyzny, zapoznanie z wydarzeniami historycznymi . Podczas zajęć uczniowie wprowadzeni zostali w tematykę „Polska – moja Ojczyzna” poprzez pogadankę na temat symboli narodowych  oraz informacji związanych z obchodami Święta Niepodległości. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, czemu towarzyszyła świetna zabawa.

Marta Bałaszek