Europejski Dzień Języków

26 września 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków, święto uchwalone w 2001 r. przez Radę Europy. Celem tej inicjatywy było ukazanie bogactwa i różnorodności językowej naszego kontynentu, propagowanie uczenia się języków obcych i uświadomienie młodzieży jak wiele korzyści przynosi człowiekowi umiejętność posługiwania się nimi.

Podczas spotkania zaprezentowaliśmy najciekawsze wypowiedzi uczniów w przeprowadzonej wcześniej sondzie, w której uczniowie przekonywali do nauki języków obcych. Okazuje się, że wielu uczniów naszej szkoły zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest umiejętność posługiwania się nimi. Według nich, znajomość języków obcych m.in. pozytywnie wpływa na proces myślenia, ułatwia znalezienie dobrej pracy, umożliwia nawiązywanie kontaktów z ludźmi z innych krajów, a także stwarza możliwość udziału w wymianie międzynarodowej. Ponadto, podczas uroczystości, uczennice klasy VII d, Wiktoria Grzywacz i Wiktoria Mijas, zaprezentowały wiersze własnego autorstwa, w których zachęcały do nauki języków obcych oraz przekonywały do korzyści płynących z ich znajomości.

W dalszej części spotkania uczniowie sprawdzili swoją wiedzę i sprawność w posługiwaniu się językami europejskimi biorąc udział w specjalnie przygotowanym na ten dzień quizie. Każdą klasę reprezentowała, wytypowana wcześniej, trzyosobowa drużyna, która w kolejnych konkurencjach miała do wykonania ciekawe i zabawne zadania.  Jedno z nich polegało na odgadnięciu języka odtworzonego fragmentu piosenki ‘Despasito’, inne na ułożeniu puzzli przedstawiających europejskie budowle, a jeszcze inne na dopasowaniu słów do języków, z których pochodzą. Jednak chyba najwięcej emocji wzbudziła konkurencja Tongue Twisters, czyli tzw. łamańce językowe, polegająca na bezbłędnym powiedzeniu bardzo trudnego do powtórzenia zdania w języku angielskim lub niemieckim oraz konkurencja, w której drużyny miały za zadanie odgadnąć znaczenie polskie zdania wypowiedzianego w jednym z europejskich języków, a wśród nich np. w języku fińskim, serbskim czy greckim. Uczniowie z dużym zaangażowaniem starali się rozwiązywać poszczególne zadania, a przy tym świetnie się bawiąc.

Uroczystość z okazji Europejskiego Dnia Języków uświadomiła uczniom, że języków warto się uczyć, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach ta umiejętność może im się przydać.

Organizatorzy

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, taki i wiele innych łamańców językowych mieli za zadanie przeczytać uczniowie klas IV – VI SP dla uczczenia Europejskiego Dnia Języków. Zadanie nie należało do łatwych, bo łamańce pochodziły z różnych języków, a najtrudniejszym okazał się angielski: How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood? A woodchuck would chuck all the wood that he could if a woodchuck could chuck wood. Najwięcej zabawy uczniowie mieli przy odczytaniu czeskiego: Měla babka v kapse brabce, brabec babce v kapse píp. Zmáčkla babka brabce v kapse, brabec babce v kapse chcíp.

Małgorzata Brodzisz