Wiedzą już, jak powstaje gazeta

W poniedziałek 28 maja klasa IV c gościła na języku polskim panią Aleksandrę Ukalską – sekretarza redakcji regionalnego dwumiesięcznika „Puchaczów Wieści”.

Pani Ola przedstawiła czwartoklasistom strukturę redakcji i opowiedziała o swoich codziennych obowiązkach. Wyjaśniła uczniom, m.in., kim jest: wydawca, redaktor naczelny, korektor i fotoreporter. Zdradziła też kulisy zawodu dziennikarza, który, jak powiedziała, jest często stresujący i bardzo odpowiedzialny. Odpowiedziała również na pytania: co zrobić, aby zostać dziennikarzem i jak przygotowuje się do napisania artykułu czy przeprowadzenia wywiadu.

Klasę najbardziej zainteresował wieloetapowy proces powstawania gazety i przygotowywania jej do druku. Uczniowie obejrzeli kolorowe od skreśleń kolumny z naniesioną przez kilku redaktorów korektą oraz okładki z odręcznymi poprawkami jej autorów. Zobaczyli także pliki drukarskie wykonane przez drukarnię, zanim gazeta powędruje na maszyny i trafi do naszych domów.

Ciekawość uczniów wzbudziły również informacje o nietypowych sytuacjach, które od czasu do czasu zdarzają się w każdej redakcji, jak np. wydrukowaniu przez drukarnię zupełnie innej okładki, nagłym wstrzymywaniu druku czy czekaniu do ostatniego momentu na materiał dziennikarza.

Na zakończenie spotkania Pani sekretarz rozdała uczniom drobne gadżety przygotowane przez Gminę Puchaczów z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości i zaprosiła ich na wystawę z tejże okazji, a uczniowie, dziękując za odwiedziny i wspaniałą opowieść, wręczyli jej słodki upominek.

Małgorzata Rodziewicz